Piotr Nurowski pozostaje w pamięci sportowców. "Przede wszystkim nasz przyjaciel, potem prezes"

2019-04-10, 09:50

Piotr Nurowski pozostaje w pamięci sportowców. "Przede wszystkim nasz przyjaciel, potem prezes"
(Od lewej) Justyna Kowalczyk, prezes PKOl Piotr Nurowski i Adam Małysz podczas uroczystości odsłonięcia medali zdobytych przez polskich sportowców na igrzyskach w Vancouver. Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Dziewięć lat temu, 10 kwietnia 2010 roku, w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginęła elita polskich władz. W delegacji lecącej do Katynia, by upamiętnić ofiary mordu z 1940 roku, był ówczesny prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Piotr Nurowski.

Posłuchaj

Piotra Nurowskiego wspominają sportowcy: Robert Korzeniowski czy Otylia Jędrzejczak (PR, kwiecień 2010)
+
Dodaj do playlisty

W katastrofie zginęli wszyscy członkowie delegacji i załogi samolotu, a wśród nich prezydent Lech Kaczyński i wielu przedstawicieli najwyższych polskich władz. Na pokładzie znajdowało się 96 osób.

Powiązany Artykuł

apel-1200-pap.jpg
Uroczyste obchody rocznicy. Odczytano Apel Pamięci i złożono wieńce pod pomnikami [RELACJA]

Piotr Nurowski miał podczas uroczystości złożyć wieniec od Polskiej Rodziny Olimpijskiej na grobach polskich olimpijczyków, zamordowanych w Lesie Katyńskim.

Piotr Nurowski urodził się w 1945 roku. W 1967 skończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Przez krótki czas był sprawozdawcą sportowym w Polskim Radiu.

W 1972 roku został wiceprezesem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki do spraw młodzieżowo-wychowawczych. Od 1981 roku pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, był I sekretarzem ambasady w Moskwie, pracownikiem Departamentu Azji, Afryki i Australii w MSZ, radcą ambasady w Rabacie.

W 1992 roku zaangażował się w tworzenie stacji telewizyjnej Polsat. Później został członkiem rady nadzorczej Telewizji Polsat SA. Od 2005 roku pełnił funkcję prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Powiązany Artykuł

Serwis Smoleńsk baner 1200.jpg
SMOLEŃSK

Piotr Nurowski został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

W 2014 roku Polskie Radio nagrało "Symfonię Olimpijską" pamięci Piotra Nurowskiego. Kompozycję Marka Sewena wykonała Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Łukasza Borowicza. Płyta z nagraniem pojawiła się w przededniu zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi.

ah

Polecane

Wróć do strony głównej