Rzeczniczka rządu u protestujących w Sejmie. Odrzucona propozycja porozumienia

- Przedstawiona propozycja porozumienia między rządem a protestującymi rodzicami osób niepełnosprawnych nie jest dla nas porozumieniem; nie wierzymy w dobrą wolę rządu - oświadczyła we wtorek Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych po spotkaniu z rzeczniczką gabinetu Mateusza Morawieckiego.  

2018-04-24, 13:40

Rzeczniczka rządu u protestujących w Sejmie. Odrzucona propozycja porozumienia

Posłuchaj

Rzeczniczka rządu w Sejmie u rodziców dorosłych niepełnosprawnych (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska przedstawiła we wtorek na spotkaniu z protestującymi w Sejmie propozycję porozumienia między rządem a przedstawicielami środowiska osób niepełnosprawnych, w którym jest zobowiązanie do podniesienia z dniem 1 czerwca renty socjalnej do poziomu najniższej emerytury. 

- My dziękujemy za to porozumienie. To nie jest dla nas porozumienie - oświadczyła Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych. - Czy pani zna nasz pierwszy postulat, z którym przyjechaliśmy w imieniu osób niepełnosprawnych? Te dwa postulaty, z którymi przyjechaliśmy to są nierozerwalne postulaty. Czy pani się zgodzi, że 900 zł w portfelu tych osób niepełnosprawnych starczy na cały miesiąc, czy nie starczy? - mówiła Hartwich. 

Kopcińska odpowiedziała, że najważniejsze jest to, by protestujący "zobaczyli i uwierzyli w dobrą wolę rządu". 

- Nie wierzymy w dobrą wolę rządu. Bardzo czekałyśmy tutaj na panią. Sądziłyśmy, że państwo podejdą do problemu poważnie i podpiszemy porozumienie, kiedy w projekcie ustawy znajdzie się również pierwszy postulat, mówiący o skromnym dodatku 500 zł do życia dla tych osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji - powiedziała Hartwich do rzeczniczki rządu. - Dziękujemy, proszę się zastanowić, szkoda czasu waszego - dodała.

REKLAMA

Rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych wraz ich podopiecznymi, którzy protestują w Sejmie domagają się realizacji dwóch głównych postulatów. Pierwszy z nich to wprowadzenie dodatku rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie bez kryterium dochodowego; dodatek miałby nie być wliczany do dochodu osoby niepełnosprawnej. 

Drugi to zrównanie kwoty renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wraz ze stopniowym podwyższaniem tej kwoty do równowartości minimum socjalnego obliczonego dla gospodarstwa domowego z osobą niepełnosprawną.

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej