Minister Paweł Mucha: 3 maja na placu Zamkowym w Warszawie prezydent Duda będzie mówił o kontytucji

- W trakcie wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy 3 maja można spodziewać się treściwych wypowiedzi w kontekście debaty konstytucyjnej, skonkretyzowanych rozważań nt. pytań referendalnych - powiedział dla portalu wPolityce.pl wiceszef kancelarii prezydenta Paweł Mucha.

2018-04-29, 17:08

Minister Paweł Mucha: 3 maja na placu Zamkowym w Warszawie prezydent Duda będzie mówił o kontytucji

Mucha podkreślił, że ostateczna decyzja w sprawie referendum konsultacyjnego będzie należeć do Senatu. - Oczywiście jest to decyzja Senatu, ale skoro prezydent chce skierować pytania do społeczeństwa, to trudno sobie wyobrazić taką sytuację, by ktokolwiek tę debatę i referendum hamował. Jestem przekonany, że referendum się odbędzie - powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta RP.

Podczas kongresu "Wspólnie o konstytucji na Narodowym" pytany o wystąpienie prezydenta stwierdził, że pojawiło się w nim dużo konkretów dotyczących m.in. efektywności władzy wykonawczej czy kwestii wzmocnienia roli rodziny.

- Namawiam natomiast do śledzenia wystąpienia prezydenta z 3 maja, dlatego że można się spodziewać bardzo treściwych wypowiedzi w kontekście dzisiejszej debaty konstytucyjnej, jak również bardzo skonkretyzowanych rozważań nt. potencjalnych pytań referendalnych  - podkreślił prezydencki minister.

- Niewykluczone, że będą również przemyślenia prezydenta dotyczące terminu referendum. To jest oczywiście jeszcze przed nami, ale ten bieżący kontekst konstytucyjno-prawny na pewno będzie w tym wystąpieniu obecny - dodał.

Dopytywany, czy ewentualne referendum konstytucyjne zamknie się w dziesięciu pytaniach odpowiedział, że wszystkie kwestie będzie trzeba zmieścić w takiej liczbie pytań, formułując je "językiem prostym, zrozumiałym dla obywateli".

- To nie może być referendum rozpisane przez prawników i dla prawników i mówię tak, mimo że sam z zawodu jestem adwokatem. Mam przekonanie, że to muszą być czytelne pytania, które będą rozstrzygnięte konkretnymi odpowiedziami Polaków, po to, żeby przystąpić do dalszych prac nad zmianą konstytucji - zaznaczył.

Mucha ocenił również, że jest zwolennikiem dokonywania rewizji konstytucji co 25 lat. - Jestem przekonany, że tego typu rozwiązania mogłyby się znaleźć także w znowelizowanej czy nowej konstytucji - stwierdził.

W dniu święta Konstytucji 3 maja - jak poinformował prezydencki minister Wojciech Kolarski - prezydent wygłosi przemówienie o godzinie 12 na placu Zamkowym.



W czwartek na Stadionie Narodowym w Warszawie odbył się kongres "Wspólnie o konstytucji na Narodowym", w którym udział wziął m.in. prezydent. Kongres stanowił podsumowanie dotychczasowych, organizowanych przez Kancelarię Prezydenta RP spotkań regionalnych dot. referendum konsultacyjnego ws. zmian w konstytucji. W trakcie kongresu prezydent ogłosił zakończenie pierwszego etapu debaty przedreferendalnej.

Zgodnie z konstytucją referendum ogólnokrajowe w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa ma prawo zarządzić Sejm, lub prezydent za zgodą Senatu.

Zgodnie z ustawą o referendum ogólnokrajowym, prezydent przekazuje Senatowi projekt postanowienia o zarządzeniu referendum, zawierający treść pytań lub wariantów rozwiązania w sprawie poddanej pod referendum, a także termin jego przeprowadzenia. Senat w terminie 14 dni od dnia przekazania projektu postanowienia podejmuje uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zarządzenie referendum.

Do wyrażenia zgody na przeprowadzenie referendum konieczna jest bezwzględna większość głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów. 

 ms

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej