1 maja: Święto Pracy, wspomnienie o św. Józefie i rocznica przystąpienia do UE
1 maja przypada Święto Pracy (Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy), obchodzone od ponad wieku w wielu krajach świata. Tego dnia Kościół wspomina też patrona ludzi pracy - św. Józefa, rzemieślnika. 1 maja to dla Polaków również ważna data z powodu przystąpienia w 2004 r. do Unii Europejskiej.
2018-05-01, 06:56
Posłuchaj
Jan Paweł II o pracy i święcie 1 Maja (IAR)
Dodaj do playlisty
Z myślą o wzmocnieniu praw pracowników Sejm podejmuje wiele działań legislacyjnych, a także - poprzez Radę Ochrony Pracy - dba o warunki pracy i nadzoruje Państwową Inspekcję Pracy.
Wśród przyjętych przez Parlament w ostatnim roku rozwiązań mających służyć ludziom pracy i ich rodzinom za najistotniejszą należy uznać ustawę z 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.
Na mocy tej ustawy od 1 marca handel w niedziele jest stopniowo ograniczany - początkowo do dwóch niedziel w 2018 roku. W 2019 r. będzie jedna niedziela handlowa w miesiącu, a od 2020 r. handlować będzie można siedem niedziel w roku. Te wyjątki to: dwie niedziele przed Świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą oraz ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia. W ustawie przewidziano katalog wyłączeń obejmujący placówki, w których można prowadzić handel w niedziele. Dozwolony jest handel m.in. w piekarniach, cukierniach, na stacjach paliw, w kwiaciarniach, w sklepach z pamiątkami.
Na sytuację pracowników ma wpływ także kondycja zatrudniających ich przedsiębiorstw, która również zajmuje kluczowe miejsce w agendzie prac Sejmu. W celu ułatwienia prowadzenia działalności gospodarczej 6 marca Sejm uchwalił tzw. Konstytucję Biznesu - największą od 30 lat reformę prawa gospodarczego. Filarem pakietu jest Prawo przedsiębiorców zawierające m.in. katalog zasad dotyczących relacji biznesu z państwem czy pakiet startowy przy zakładaniu firmy - tzw. działalność nierejestrowa (o niewielkich przychodach bez konieczności rejestracji firmy) i ulga na start (sześć miesięcy bez składek dla początkujących przedsiębiorców). Wprowadzono też instytucję Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz przejrzyste i kompleksowe zasady udziału przedsiębiorców zagranicznych w obrocie gospodarczym w Polsce.
REKLAMA
W bieżącej kadencji Sejmu, w poprzednich latach, wśród uchwalonych rozwiązań służących lepszej ochronie praw pracowniczych była m.in. ustawa likwidująca tzw. syndrom pierwszej dniówki czy regulacje wprowadzające minimalną stawkę godzinową dla osób pracujących na określonych umowach zlecenia i o świadczenie usług. Z kolei korzystne zmiany dla przedsiębiorców to np. obniżenie CIT z 19 na 15 proc dla małych firm.
Obchodzone 1 maja Święto Pracy ma swój początek w 1886 r., kiedy w Chicago odbył się strajk robotników walczących o ośmiogodzinny dzień pracy, brutalnie stłumiony przez policję. Cztery lata później, by upamiętnić wydarzenia w Chicago, dzień 1 maja został wybrany jako święto robotnicze przez obradujący w Paryżu kongres założycielski II Międzynarodówki.
Wspomnienie o świętym Józefie
1 maja Kościół katolicki obchodzi wspomnienie świętego Józefa Rzemieślnika. Papież Pius XII ustanowił je, aby nadać religijne znaczenie Świętu Pracy. Kościół uczy, że każdy ma prawo do pracy, która zapewnia właściwe warunki bytu. Praca służy także naszemu rozwojowi społecznemu i duchowemu.
Ten głos Kościoła o etosie pracy wciąż jest potrzebny - mówi arcybiskup Józef Kupny Delegat Konferencji Episkopatu Polski do spraw Duszpasterstwa Ludzi Pracy metropolita wrocławski.
REKLAMA
Jego zdaniem musimy uważać, aby nie dopuszczać do nadużyć na polu pracy. Na przykład jeśli chodzi o nieuczciwą konkurencję.
Duszpasterstwo Ludzi Pracy odegrało w najnowszej historii Polski ogromną rolę. Dziś staje wobec innych wyzwań - mówi arcybiskup Józef Kupny Delegat Konferencji Episkopatu Polski do spraw Duszpasterstwa Ludzi Pracy.
Zdaniem arcybiskupa Prawo pracy i Kodeks pracy, Państwowa Inspekcja Pracy, w końcu rozmowy związkowców z rządem to metody jakimi dziś zabiega się o poszanowanie zasad pracy. To jest rola związków zawodowych. Kościół natomiast ma towarzyszyć ludziom: związkowcom i pracodawcom.
Współczesne czasy także bywają bezlitosne dla pracownika, ale obroną ich praw zajmują się teraz związki zawodowe - dodaje arcybiskup Józef Kupny. Delegat Konferencji Episkopatu Polski do spraw Duszpasterstwa Ludzi Pracy jest przekonany, że wszystko odbywa się w dialogu. Mimo odrębnych interesów strony chcą je rozwiązywać wspólnie.
1 maja w Kościele katolickim w całym kraju wierni modlą się w intencji pracujących, a do sanktuarium świętego Józefa w Kaliszu przybędzie 26 Ogólnopolska Pielgrzymka Robotników i Pracodawców.
14 lat temu weszliśmy o Unii
Dziś mija 14.rocznica największego rozszerzenia Unii Europejskiej. 1 maja 2004 roku do Wspólnoty dołączyło 10 państw, między innymi Polska. Od tego czasu Unia musiała zmagać się z kryzysami, a teraz jej szeregi zamierza opuścić Wielka Brytania.
Najpierw kryzys gospodarczy uderzył w Unię, później jej problemy pogłębiał kryzys migracyjny, który do tej pory nie został rozwiązany. Sytuację uspokoiło chwilowo porozumienie z Turcją, ale jest ono kruche.
REKLAMA
W związku z kryzysami mówiło się, że Unia jest na rozdrożu. Kraje na północy i południu różniły się co do wizji gospodarczych, pogłębiły się podziały między wschodem i zachodem, z jednej strony były zarzuty o brak solidarności w kryzysie migracyjnym, z drugiej o protekcjonizm gospodarczy.
Listę problemów wydłużył też wniosek o woli wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. Do Brexitu ma dojść pod koniec marca przyszłego roku, a negocjacje w tej sprawie powinny się zakończyć w najbliższych miesiącach. Od jutra natomiast unijne kraje będą zajmować negocjacje w sprawie wydatków Wspólnoty na lata 2021-2027, bo Komisja Europejska ma ogłosić projekt budżetu.
Te rokowania zawsze są skomplikowane, wywołują wiele emocji i trudno o kompromis. Teraz, podobnie jak w poprzednich latach, ścierać się będą interesy płatników netto, którzy więcej wpłacają do budżetu niż z niego otrzymują i beneficjentów unijnych funduszy, którzy korzystają z hojnego wsparcia.
pp
REKLAMA