Szef Społecznej Krajowej Sieci Ratunkowej: popieramy rządową propozycję dot. zwiększenia pomocy niepełnosprawnym
- W imieniu reprezentowanych organizacji informuję, że w pełni popieramy rządową propozycję dotyczącą zwiększenia pomocy osobom niepełnosprawnym w zakresie m.in. zniesienia limitu na świadczenia rehabilitacyjne i pielęgnacyjne oraz zwiększenia kwoty renty socjalnej - napisał prezes Społecznej Krajowej Sieci Ratunkowej Jerzy Płókarz w liście do minister pracy Elżbiety Rafalskiej.
2018-05-05, 21:50
Nadawca listu jest również szefem Polskiego Radia Obywatelskiego PL-CB Radio oraz wiceprezydentem Europejskiej Federacji Radia Obywatelskiego.
Pełna treść listu:
"Szanowna Pani Minister,
W imieniu reprezentowanych organizacji informuję, że w pełni popieramy rządową propozycję dotyczącą zwiększenia pomocy osobom niepełnosprawnym w zakresie m.in. zniesienia limitu na świadczenia rehabilitacyjne i pielęgnacyjne oraz zwiększenia kwoty renty socjalnej.
REKLAMA
Są to niezwykle cenne rozwiązania, które w istotny sposób poprawią sytuację osób niepełnosprawnych, wprowadzenie podobnych rozwiązań, jako organizacje niosące pomoc ludziom niepełnosprawnym, postulujemy od wielu lat.
Organizacje nasze nie zgadzają się z żądaniami osób protestujących w Sejmie RP, które w swej istocie sprowadzają się do chęci wymuszenia przeznaczenia dużych środków dla stosunkowo niewielkiej części osób niepełnosprawnych i tym samym pozbawienie takiej pomocy pozostałej części tego środowiska.
Stoimy na stanowisku, że problemy osób niepełnosprawnych i ich opiekunów powinny być rozwiązywane systemowo, bez powielania niekonstytucyjnych praktyk dyskryminujących znaczną część tych ludzi. Nie należy ulegać szantażom jednych i tym samym pozbawiać pomocy drugich.
Z wyrazami szacunku,
REKLAMA
Jerzy Płókarz"
W Sejmie od 18 kwietnia trwa protest opiekunów dorosłych niepełnosprawnych. Komitet Protestacyjny Rodziców Osób Niepełnosprawnych występuje z postulatem wprowadzenia dodatku rehabilitacyjnego w kwocie 500 złotych miesięcznie bez kryterium dochodowego. Do tej pory rząd zapowiedział realizację innego postulatu Komitetu - wzrostu renty socjalnej do wysokości renty minimalnej. Dodatkowo rząd w ramach ustawy o wsparciu osób niepełnosprawnych zdecydował o zwiększeniu pomocy rzeczowej dla nich: każdy niepełnosprawny o znacznym stopniu niepełnosprawności będzie miał nielimitowany dostęp do rehabilitacji, zgodny z zaleceniami lekarzy, a pomoc ma otrzymywać bez oczekiwania w kolejce i skierowania. Takich niepełnosprawnych nie będą też obowiązywać limity dotyczące wydatków na wyroby medyczne.
Wśród ponad 130 pozycji są wózki inwalidzkie, pieluchomajtki czy cewniki i ortezy. Tydzień temu porozumienie z rządem w sprawie działań na rzecz niepełnosprawnych zawarły środowiska osób niepełnosprawnych reprezentowane w Krajowej Radzie Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych. Do porozumienia nie przystąpili protestujący w Sejmie. Przed długim weekendem doszło do kolejnej próby porozumienia. Na zaproszenie ministerstwa odpowiedziała część środowisk osób niepełnosprawnych. Na spotkaniu nie było przedstawicieli Krajowej Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych.
Jej przedstawiciele oświadczyli, że nie będą uczestniczyć w rozmowach, w których nie ma osób protestujących w Sejmie. 3 maja z protestującymi spotkała się prezydentowa Agata Kornhauser-Duda. Spotkanie odbyło się bez udziału mediów.
REKLAMA
PAP/IAR/dcz
REKLAMA