Honorowe obywatelstwo Warszawy dla powstańca. Akcja PWPW

Fundacja Reduty PWPW zwróciła się do Klubu Radnych PiS o pomoc w przyznaniu honorowego obywatelstwa Warszawy dla p.por. Juliusza Kuleszy ps. "Julek". - On jest ikoną. Obrazuje i symbolizuje Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych, jej najchwalebniejsze dni Powstania - mówi Piotr Woyciechowski, prezes zarządu fundacji.

2018-05-08, 19:20

Honorowe obywatelstwo Warszawy dla powstańca. Akcja PWPW
Juliusz Kulesza, obrońca Reduty PWPW w czasie Powstania Warszawskiegio. Foto: PAP/Marcin Obara

Juliusz Kulesza niemal od dziecka związany był z Państwową Wytwórnią Papierów Wartościowych, bowiem tam właśnie w okresie międzywojennym pracowali jego rodzice. W latach 1942-44 podjął praktyki w tej instytucji na stanowisku rysownika. Gdy wybuchło Powstanie Warszawskie, jako Żołnierz Armii Krajowej w samodzielnej grupie PWB/17/S (Podziemna Wytwórnia Banknotów), brał między innymi udział w ciężkiej obronie Reduty PWPW.

- Broniliśmy się 28 dni. Dziś to jest związanie człowieka z instytucją. Dla mnie ten gmach, to jest coś szalenie ważnego - mówił w jednym z wywiadów Kulesza.

Ta heroiczna postawa to jedynie cześć jego bogatego życiorysu. Juliusz Kulesza był utalentowanym rysownikiem, napisał 19 książek o Powstaniu i historii Warszawy, jest znanym i cenionym varsavianistą. - Jawi się nam jako postać wielowymiarowa, jako w pewnym sensie człowiek renesansu – tłumaczy Piotr Woyciechowski, prezes zarządu Fundacji Reduta PWPW, która jest organizatorem akcji przyznania bohaterowi honorowego obywatelstwa Warszawy.

REKLAMA

Pretekstem do podjęcia działań w tym kierunku są zbliżające się 90. urodziny żołnierza AK. Fundacja poprosiła o wsparcie w tym zakresie Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości. W akcję mogą się również włączyć użytkownicy mediów społecznościowych "podając dalej" Twitt Fundacji Reduta PWPW:

Zobacz też nasz archiwalny materiał z pikniku powstańczego PWPW:

Przygotował Paweł Kurek

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej