Odbudowa światowego dziedzictwa. Warszawa daje przykład, jak przeprowadzić rekonstrukcję

Przyjęcie Rekomendacji Warszawskiej zakończyło międzynarodową konferencję poświęconą odbudowie światowego dziedzictwa ("The challenges of World Heritage recovery. International conference on reconstruction"). W dwudniowej debacie na Zamku Królewskim w Warszawie wzięli udział przedstawiciele wszystkich regionów UNESCO.

2018-05-08, 20:41

Odbudowa światowego dziedzictwa. Warszawa daje przykład, jak przeprowadzić rekonstrukcję

Posłuchaj

Magdalena Gawin o Rekomendacji Warszawskiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Wiceminister kultury, Generalny Konserwator Zabytków Magdalena Gawin wyjaśniała, że dokument ma wyznaczać standardy odbudowy zabytkowych, zniszczonych miast. Jak dodała w uznanych za światowe dziedzictwo miastach takich jak Aleppo, czy Palmira, zabytkowe obiekty zostały zbombardowane.

Gawin podkreśliła, że ta rekomendacja pokazuje na przykładzie Warszawy wzorcową rekonstrukcję konserwatorską. - Chodziło o to, żeby pewne reguły i zasady, które były zastosowane przy rekonstrukcji obiektów warszawskich zastosować gdzieś indziej - wyjaśniła.

Wiceminister powiedziała, że według Rekomendacji Warszawskiej rekonstrukcja musi być niezwykle precyzyjna i kompleksowa. Dodała, że przede wszystkim dokument mówi o tym, że odbudowa dziedzictwa narodowego jest długim procesem, który muszą poprzedzić szczegółowe badania na podstawie planów, rycin i fotografii z zaangażowaniem konserwatorów, historyków sztuki, architektów, a także lokalnej społeczności. 

Uczestnicy konferencji wysłuchali ponad 20 referatów ze strony przedstawicieli wszystkich regionów UNESCO, między innymi: z Syrii, Iraku, Mali, Japonii, Indii, Włoch, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Stanów Zjednoczonych. 

REKLAMA

Patronem medialnym konferencji było Polskie Radio 24.

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej