Stanisław Michalkiewicz: Polska ostatecznie przegrała II wojnę światową, roszczenia wobec naszego kraju sięgają biliona złotych
- Decyzja prezydenta oznacza de facto sytuację, że Polska II wojnę światową przegrała. Stajemy bowiem wobec sytuacji, że będziemy zmuszeni do wypłaty odszkodowań z tytułu zbrodni popełnionych w naszym kraju przez Niemców - powiedział w rozmowie z dziennikarzem PolskieRadio.pl pisarz i publicysta Stanisław Michalkiewicz
2018-05-11, 12:05
10 maja prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał ustawę Just Act 447. Dotyczy ona restytucji mienia ofiar Holocaustu. Dokument ten przyznaje Departamentowi Stanu USA prawo do wspomagania organizacji międzynarodowych zrzeszających ofiary Holocaustu. W myśl nowych przepisów szef Departament Stanu jest zobowiązany do przygotowania raportu informującego, które kraje ociągają się z restytucją mienia.
- Decyzja prezydenta Trumpa bardzo mnie zasmuciła - mówił Stanisław Michalkiewicz - Tym bardziej, że data podpisania ustawy nr 447 przypadła dzień po kolejnej rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej. Nie wiem, czy takie były intencję amerykańskiej administracji, ale moment jest symboliczny.
Autor ksiązki "Wariant rozbiorowy" uważa, że decyzja amerykańskiego przywódcy oznacza de facto sytuację, w której Polska II wojnę światową przegrała. - Stajemy bowiem wobec bezspornego faktu, że będziemy zmuszeni do wypłaty odszkodowań z tytułu zbrodni popełnionych w naszym kraju przez Niemców - podkreślał Stanisław Michalkiewcz.
Powiązany Artykuł
![pap_Adam_Bielan1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/45e61952-734e-4511-b63b-2794e71df67c.jpg)
Adam Bielan: w sprawie Pomnika Katyńskiego toczą się zakulisowe rozmowy
Nasz rozmówca podkreśla, że w myśl przepisów ustawy Sekretarz Stanu USA jest zobowiązany do monitorowania tempa i zakresu realizowania zapisów w niej zawartych przez kraje, które podpisały tzw. Deklarację Terezińską. - W praktyce dotyczy to głównie Polski. Amerykański szef dyplomacji będzie składał regularne raporty przed Kongresem - podkreśla.
REKLAMA
Stanisław Michalkiewcz nie zgadza się z opiniami polskich polityków, którzy bagatelizują znaczenie amerykańskiej ustawy. - Spodziewam się, że w najbliższym czasie organizacje żydowskie przygotują dokładną inwentaryzację swoich roszczeń. Przypominam, że jeszcze w styczniu tego roku do Ministerstwa Sprawiedliwości w Warszawie wpłynął list od Światowego Kongresu Żydów, w którym czytamy, że wysokość roszczeń wynosi około 300 miliardów dolarów czyli ponad bilion złotych. Nie wiem czy majątek, którym zarządza Agencja Nieruchomości Rolnych wystarczy na pokrycie tych roszczeń. Być może również zasoby Lasów Państwowych będą nie wystarczające - dodaje nasz rozmówca.
- Przez cały okres prac nad ustawą 447 polskie władze i największe ośrodki opiniotwórcze milczały w tej sprawie. Taka postawa jest skandaliczna - mówi Stanisław Michalkiewicz.
rozmawiał Marek Skalski, PolskieRadio.pl
REKLAMA