Weterani po spotkaniu z papieżem Franciszkiem. "Szalenie wzruszająca chwila"
W środę na Placu św. Piotra gościli polscy kombatanci, m.in. z 2 Korpusu Polskiego. Weterani II wojny światowej zostali powitani przez papieża Franciszka. Ojciec Święty zaapelował, by ich doświadczenia stały się przyczynkiem do zakończenia, prowadzonych na świecie wojen.
2018-05-16, 16:15
Posłuchaj
- Spotkanie z papieżem Franciszkiem było szalenie wzruszające. Ojciec Święty każdemu z nas uścisnął rękę - mówili weterani II wojny światowej, którzy w środę wzięli udział w audiencji generalnej na Placu św. Piotra. Kombatanci pomodlili się także przy grobie Jana Pawła II.
Powiązany Artykuł
Papież przywitał polskich kombatantów
Mjr Fred Allan Brill-Brylowicz, który był żołnierzem 2. Korpusu Polskiego i walczył pod Monte Cassino, przyznał w rozmowie z dziennikarzami, że spotkanie z papieżem Franciszkiem było "szalenie wzruszające".
- Spotkałem kolegę z mojego 10. Pułku Artylerii Ciężkiej. On tutaj przyjeżdżał od czasu do czasu, ale nie znaliśmy się wcześniej. Zauważyłem, że ma te same odznaczenia, która ja mam. (...) To było wstrząsające - mówił Brylowicz.
REKLAMA
- To nie było dla papieża Franciszka łatwe, by z każdym z nas porozmawiać. On nie żałował czasu, każdemu uścisnął rękę. Bardzo mi się to podobało - powiedział Mjr Otton Hulacki, który w czasie kampanii włoskiej był podchorążym 6. Pułku Pancernego "Dzieci Lwowskich". Podkreślił również, że ze spotkania z papieżem jest "dumny i zadowolony".
Weterani przy grobie św. Jana Pawła II
Po spotkaniu z Franciszkiem weterani, wraz z delegacją, udali się do grobu Jana Pawła II. Tam modlili się i wspominali zmarłego papieża Polaka. W piątek przypada 98. rocznica urodzin papieża.
Wyjazd kombatantów został zorganizowany przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Szef jednostki, Jan Kasprzyk, mówił dziennikarzom o tym, jak ważna jest wizyta weteranów przy grobie św. Jana Pawła II.
- Modliliśmy się w Bazylice św. Piotra przy grobie Jana Pawła II – największego z Polaków, który wielokrotnie przypominał nam, jak ogromne znaczenie dla kształtowania oblicza narodu i państwa ma pamięć historyczna. Nie bez powodu Jan Paweł II, swojej ostatniej książce nadał tytuł "Pamięć i tożsamość", bo tożsamość kształtowana jest właśnie na pamięci. Obecność weteranów walk o niepodległość (...) to wyraz, że pamiętamy i na tej pamięci chcemy budować tożsamość i marzyć o przyszłości - powiedział Kasprzyk.
REKLAMA
kpln
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA