Senat przyjął specustawę o Centralnym Porcie Komunikacyjnym

Senatorowie w środę nie zgłosili poprawek do specustawy dot. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Nowe lotnisko ma docelowo obsługiwać nawet 100 mln pasażerów rocznie. 

2018-05-16, 20:50

Senat przyjął specustawę o Centralnym Porcie Komunikacyjnym
Na zdjęciu z lotu ptaka - okolice miejscowości Stanisławów. Foto: PAP/Leszek Szymański

Za podjęciem uchwały bez poprawek głosowało 54 senatorów, 19 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta. 

Specustawa określa m.in. zasady i warunki przygotowania, finansowania i realizacji inwestycji w zakresie budowy CPK oraz infrastruktury mu towarzyszącej.

W tym również zasady i warunki rezerwacji terenu, wydania decyzji lokalizacyjnej oraz nabywania nieruchomości, a także organów właściwych w tych sprawach. Ponadto, ma on określać umocowania pełnomocnika rządu ds. CPK oraz ustroju korporacyjnego spółek realizujących inwestycje. 

Nowy międzykontynentalny port lotniczy ma powstać niedaleko jednej z głównych tras wylotowych ze stolicy – przy autostradzie A2 i w pobliżu jednej z ważniejszych i bardziej uczęszczanych tras kolejowych łączących Warszawę i Łódź - w Stanisławowie, w gminie Baranów, niedaleko Grodziska Mazowieckiego. Lotnisko będzie oddalone od stolicy o ok. 40 kilometrów. 

REKLAMA

Ma to być jedno z największych lotnisk w Europie. Po pierwszym etapie budowy ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet ok. 100 mln. Lotnisko ma powstać na ok. 3 tys. ha gruntów. Do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być budowany przez kolejne 8 lat, czyli do końca 2027 r. 

koz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej