64,4 mld euro dla Polski w polityce spójności. Budżet na lata 2021-2027
64 miliardy 400 milionów euro - tyle ma wynosić pula pieniędzy dla Polski w polityce spójności w nowym, unijnym budżecie. Z informacji Polskiego Radia wynika, że takie są ustalenia szefów gabinetów komisarzy. Oficjalnie Komisja Europejska ma ogłosić jutro podział pieniędzy na poszczególne kraje w nowym budżecie na lata 2021-2027.
2018-05-28, 17:44
Posłuchaj
Przeznaczona pula dla Polski oznacza ponad 23-procentowe cięcia w polityce spójności w nowym budżecie w porównaniu z tym obecnym. Licząc bowiem w cenach bieżących Polska dostanie ze wspólnej kasy do 2020 prawie 84 miliardy euro. Mimo cięć Polska pozostanie największym beneficjentem polityki spójności. Drugie są Włochy, które mają otrzymać niecałe 39 miliardów euro.
Do te pory Warszawa przeznaczała największe sumy z polityki spójności na sfinansowanie budowy dróg, linii kolejowych, czy oczyszczalni ścieków. Pieniądze były też przekazywane na projekty energetyczne, wsparcie dla przedsiębiorców, oraz innowacje.
Z nieoficjalnych informacji Polskiego Radia wynika, że ponad 20-procentowe cięcia w polityce spójności dotkną przede wszystkim kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Stanie się tak między innymi dlatego, że inna jest metodologia podziału pieniędzy i najbardziej zyska południe Europy - Włochy, Grecja i Hiszpania, które ucierpiały podczas kryzysu i zmagają się chociażby z dużym bezrobociem. Wprawdzie PKB jest nadal dominującym kryterium przyznawania funduszy, ale w mniejszym stopniu niż obecnie i pod uwagę brane jest także bezrobocie wśród ludzi młodych, oraz kwestie klimatyczne.
REKLAMA
Ponadto pieniędzy w nowym budżecie będzie mniej w porównaniu z tym obecnym. W związku z wyjściem Wielkiej Brytanii ze Unii Europejskiej zabraknie brytyjskiej składki do wspólnej kasy. Przewidziano też nowe cele jak polityka obronna i migracja.
fc
REKLAMA