Sejm odrzucił wnioski PO o wotum nieufności wobec Beaty Szydło i Elżbiety Rafalskiej

Sejm odrzucił w głosowaniu wnioski Platformy Obywatelskiej o wotum nieufności wobec wicepremier, szefowej Komitetu Społecznego Rady Ministrów Beaty Szydło oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej.

2018-06-06, 21:17

Sejm odrzucił wnioski PO o wotum nieufności wobec Beaty Szydło i Elżbiety Rafalskiej

Posłuchaj

Beata Szydło i Elżbieta Rafalska nie zostaną odwołane. Relacja Michała Fedusio (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Za odwołaniem Szydło opowiedziało się 189 posłów, 235 było temu przeciwnych, a czterech wstrzymało się od głosu. Po odrzuceniu tego wniosku politycy Prawa i Sprawiedliwości nagrodzili wicepremier brawami oraz skandowali: "Beata!".

Za głosowało 124 posłów PO, 21 - Kukiz’15, 20 z Nowoczesnej, 17 z PSL-UED oraz siedmiu niez.; przeciw było 226 posłów PiS, czterech niez. oraz pięciu WiS. Wstrzymało się trzech parlamentarzystów Kukiz’15 i Ryszard Galla (niez.).

Z kolei za odwołaniem Rafalskiej zagłosowało 192 posłów, 234 było temu przeciwnych, a dwóch wstrzymało się od głosu. Wyniki tego głosowania również zostały przyjęte przez polityków PiS oklaskami.

Za głosowało 124 posłów PO, 26 - Kukiz’15, 20 z Nowoczesnej, 16 z PSL-UED oraz sześciu niez.; przeciw było 225 posłów PiS, czterech niez. i pięciu WiS. Wstrzymało się dwóch posłów niez. Ryszard Galla i Adam Cyrański.

REKLAMA

Platforma złożyła wnioski o wotum nieufności wobec wicepremier Szydło oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej 30 kwietnia. Uzasadnieniem - jak podnosiła PO - ma być ich "polityczna odpowiedzialność" za protest osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów w Sejmie.

Politycy Platformy Obywatelskiej oceniali, że protestujący w Sejmie rodzice osób niepełnosprawnych przedstawili słuszne postulaty i mieli prawo oczekiwać wsparcia, a dyskusja nad wnioskami o wotum nieufności wobec Szydło i Rafalskiej będzie "jedyną formą poważnej dyskusji w parlamencie" na temat problemów osób niepełnosprawnych.

Wystąpienie premiera

Premier Mateusz Morawiecki mówił w środę w Sejmie, że polityka społeczna rządu broni się sama. - Nie odwołacie szefowej MRPiPS Elżbiety Rafalskiej ani wicepremier Beaty Szydło, bo to one odpowiadają za sukcesy w polityce społecznej - wskazywał.

- Oczywiście nie odwołacie pani minister, nie odwołacie pani premier, ale możecie zrobić coś dobrego: odwołajcie swoją politykę antyspołeczną (...) i zapraszamy was do naszego obozu; Polska jest jedna, chcemy współpracować razem z wami, chcemy współpracować ze wszystkimi, właśnie dla poprawy losu wszystkich grup społecznych, które były zapomniane w tym waszym modelu, neoliberalnym modelu - dodał.

REKLAMA

Morawiecki podkreślał, że rząd PiS wprowadził politykę, co do której "wy mówiliście to się nie da, to się nie uda, na pewno na to nie ma pieniędzy". Zaznaczył, że jego rząd "znalazł pieniądze" na politykę społeczną, m.in. wygrywając walkę z mafiami VAT-owskimi. - Przed którymi wy rozścielaliście czerwone dywany niczym przed celebrytami - mówił.

Protest opiekunów osób niepełnosprawnych i ich podopiecznych trwał od 18 kwietnia do 27 maja. Protestujący uważają, że zrealizowano jeden ich postulat - zrównania renty socjalnej z minimalną rentą z tytułu niezdolności do pracy. Wprowadzenie szczególnych uprawnień w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych i wyrobów medycznych dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności (które ma przynieść gospodarstwom z osobą niepełnosprawną miesięcznie około 520 zł oszczędności) nie satysfakcjonuje protestujących, którzy chcą wsparcia w formie pieniężnej - 500 zł wprowadzanego etapami.

Źródło: TVP Info

mr

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej