Mateusz Morawiecki na konferencji Gospodarcza suwerenność. "Możemy mówić o zdrowym odzyskiwaniu suwerenności"

- Wierzę, że w 2025-2030 roku Polska może stawać się krajem wysokich technologii. Krajem nie peryferyjnym, tylko takim, który ma przedsiębiorców, którzy są czołowymi producentami w wielu obszarach - mówił podczas konferencji "Gospodarcza suwerenność" premier Mateusz Morawiecki. 

2018-06-08, 17:50

Mateusz Morawiecki na konferencji Gospodarcza suwerenność. "Możemy mówić o zdrowym odzyskiwaniu suwerenności"
Mateusz Morawiecki podczas konferencji 'Gospodarcza suwerenność' w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Foto: PAP/Tytus Żmijewski

- Wierzę, że jesteśmy na bardzo dobrej drodze do wzmocnienia suwerenności gospodarczej i odniesienia wielkiego sukcesu, historycznego sukcesu w niedalekiej już przyszłości" - podkreślił Morawiecki. 

Powiązany Artykuł

morawiecki pap1200.jpg
Mateusz Morawiecki: kładziemy duży nacisk na innowacyjność

Konferencja "Gospodarcza suwerenność" odbywa się w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. 

- Znaleźliśmy się w miejscu, gdzie możemy mówić już o repolonizacji, możemy mówić już o zdrowym odzyskiwaniu suwerenności w świecie pełnym konkurencji, globalizacji, w ramach której my jesteśmy zanurzeni i chcemy być zanurzeni. Nie chcemy się otaczać przecież murem - zaznaczył premier w swoim wystąpieniu. 

Nie patrzmy na Białoruś

- Przez jakiś czas w naszym środowisku pojawiały się głosy chwalące Białoruś. Ja naszym krewnym Słowianom, Białorusinom życzę jak najlepiej oczywiście. Ale tamten model gospodarczy w dużym stopniu polegał właśnie na taniej ropie i gazie z Rosji, czyli względnym uzależnieniu, połączonym właśnie z takim zamknięciem. Dzisiaj mają tam spory kryzys, spore problemy. A więc ta droga, którą też w naszym środowisku, do pewnego stopnia, niektórzy chwalili do niedawna, to nie ta droga, to nie tędy droga - podkreślił premier. 

REKLAMA

Morawiecki dodał, że nie jest to droga, którą powinniśmy podążać, jeśli chcemy być najnowocześniejsi. 

Wzmacnianie suwerenności

Premier zaznaczył, że jego rząd wzmacnia suwerenność gospodarczą Polski również poprzez stopniową repolonizację kluczowych sektorów. Jego zdaniem potrzebujemy dzisiaj, nawet kosztem konsumpcji, więcej inwestowania w infrastrukturę i innowacyjność.

- Jesteśmy na bardzo dobrej drodze do wzmocnienia suwerenności gospodarczej - dodał.

Morawiecki stwierdził, że budowanie polskiej własności i oszczędności ma zasadnicze znaczenie dla zniwelowania zagranicznego zadłużenia kraju i odbudowania naszej suwerenności gospodarczej. 

REKLAMA

Koniec rajów podatkowych

Szef rządu ocenił również, że dopiero obecnie rządząca ekipa odważnie walczy z rajami podatkowymi.

- W negocjacjach z Brukselą doprowadziliśmy do tego, że po raz pierwszy galerie, biurowce i wielkie sklepy będą opodatkowane. Wcześniej tego nie było. A my doprowadziliśmy do tego, że ci mali, którzy budują polski kapitał, będą mieli obniżone obciążenia - podkreślił.

- Ci duzi, którzy w ogóle nie płacili w Polsce podatków, będą je płacić, przynajmniej w jakiejś mierze - dodał.

REKLAMA

Morawiecki podkreślił, że obecnie w Polsce budowana jest suwerenność w wymiarze nowoczesnym.

- Dobrze definiujemy polskie interesy, dlatego naruszyliśmy mnóstwo obcych i wewnętrznych interesów wąskich grup - ocenił premier. 

Polityka łączenia

Mateusz Morawiecki podkreślił, że rząd Prawa i Sprawiedliwości stara się łączyć, a nie dzielić Polaków. Przez to właśnie, według premiera, jest on atakowany nie tylko ze strony opozycji w Polsce, ale także zza granicy. Z tego powodu obóz rządzący potrzebuje spójności.

- Potrzebujemy spójności w ramach naszego obozu politycznego, który jest spójny, ale będziemy bardzo mocno dbali, chuchali, dmuchali na to; współpracowali ze sobą jak najlepiej, jak najbliżej - podkreślił. 

REKLAMA

- Nie dajmy się sprowokować. Potrzebujemy spokojnego, stabilnego robienia tego, co robimy do tej pory. Jesteśmy najbardziej prospołecznym rządem w historii III RP. Nie dajmy sobie wmówić tego, że pewne potknięcia przykrywają to - powiedział Morawiecki, zwracając się do obecnych na spotkaniu. 

Zapowiedział ponadto, że w poniedziałek wraz z szefem MSWiA Joachimem Brudzińskim pokażą na konferencji prasowej, czym jest wiarygodność i jak obecna władza dotrzymuje słowa. 

- Pokażemy, w jaki sposób spinamy całą Polskę siecią budowy dróg, również gminnych, powiatowych, samorządowych. To jest coś, co jest bardzo potrzebne. Rozwój gospodarczy, który głównie koncentrował się na dużych miastach, rozleje się szerzej - do gmin wiejskich, wiejsko-miejskich i małych miasteczek. Tego właśnie chcemy, żeby ludzie w mniejszym stopniu patrzyli na swoje szanse rozwojowe przez pryzmat wyjazdu z tych miejscowości, żeby chcieli być tam, gdzie się urodzili, znaleźli godną pracę i godne mieszkanie - w promieniu 30 czy 40 km. Jak oczywiście chcą, bo jeżeli chcą, to mogą migrować" - wskazał Morawiecki. Trzeba jednak stworzyć im możliwości, żeby mogli zostać - dodał.

kpln

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej