Marek Kuchciński i Wolfgang Schaeuble rozmawiali m.in. o współpracy międzyparlamentarnej i sprawach europejskich
- Wydaje się, że kwestie porządkujące, usprawniające prace parlamentów państw członkowskich są zasadniczą receptą na zwiększenie także zaufania wobec UE - mówił marszałek Sejmu Marek Kuchciński po spotkaniu z przewodniczącym Bundestagu Wolfgangiem Schaeuble.
2018-06-25, 13:07
Marszałek Sejmu podkreślił, że poniedziałkowa rozmowa to już jego trzecie spotkanie z szefem Bundestagu i obaj umówili się na kontynuowanie spotkań w najbliższym czasie. "Wynika to m.in. z potrzeby wzmocnienia współpracy pomiędzy parlamentami naszych państw, a także wyzwań, jakie stoją przed UE” – powiedział Kuchciński.
Poinformował, że przekazał szefowi Bundestagu stanowisko parlamentu dot. potrzeby „szybkiej odnowy UE m.in. poprzez uporządkowanie terminologii, rozumienia i funkcjonowania instytucji unijnych oraz znalezienia godnej roli i miejsca parlamentów państw członkowskich”.
- Wydaje się, że kwestie porządkujące, usprawniające prace parlamentów państw członkowskich w UE są tutaj zasadniczą receptą na zwiększenia także zaufania wobec UE - powiedział marszałek Sejmu.
- Cieszę się, że gościmy pana przewodniczącego Wolfganga Schaeuble w Warszawie i myślę, że współpraca nasza w przyszłości pomiędzy naszymi parlamentami będzie rozwijać się bardzo interesująco - dodał Kuchciński.
"Musimy uczynić wszystko, by podnieść atrakcyjność UE"
Szef Bundestagu określił poniedziałkową rozmowę jako "bardzo konkretną" i podkreślił, że dotyczyła także zintensyfikowania kontaktów między parlamentami Polski i Niemiec.
Schaeuble ocenił, że obecnie wielu ludzi w państwach członkowskich nie rozumie, o czym dokładnie decyduje się w Brukseli. - Musimy uczynić wszystko, by podnieść atrakcyjność UE - powiedział szef Bundestagu.
- Musimy lepiej rozróżnić, a także wyjaśnić obywatelom, o czym się decyduję w Brukseli, a o czym decydują parlamentów krajów i uczynić UE bardziej przejrzystą - dodał.
Według szefa Bundestagu, w zglobalizowanym świecie jest wiele kwestii, o których żaden kraj UE nie może decydować samodzielnie. - Musimy polepszyć, uczynić procesy decyzyjne w UE bardziej skutecznymi - ocenił Schaeuble.
Wcześniej z przewodniczącym Bundestagu spotkał się premier Mateusz Morawiecki. Schaeuble i szef polskiego rządu wzięli udział w debacie zorganizowanej z okazji zakończenia roku akademickiego 2017/2018 w Kolegium Europejskim w Natolinie.
W trakcie debaty Morawiecki i Schaeuble rozmawiali m.in. o problemie migracji, przyszłości UE i potrzebie reform. Morawiecki przekonywał m.in. że UE musi zachować sprawiedliwość i jedność w podejściu do kwestii uchodźców. Według niego potrzeba stworzyć nowy plan, na wzór "Planu Marshalla", dla Afryki. Premier podkreślał również potrzebę znalezienia nowych dróg finansowania UE. Według Morawieckiego obecna Europa wymaga nowej "umowy społecznej", która powinna uwzględniać obecne wyzwania, w tym te dot. rozwoju nowych technologii i cyfryzacji.
Odwołane posiedzenie
Z kolei Schaeuble ocenił, że integracja europejska rozpoczęła się od "otwartych granic", a obecnie należy wykazać solidarność z państwami, których granice są granicami zewnętrznymi UE. Wskazywał ponadto, że Polska, podobnie jak Niemcy ma tak samo żywotny interes w stabilnej Europie. Przewodniczący Bundestagu przekonywał, że potrzebujemy bardziej skutecznej Europy m.in. walcząc z nadmierną biurokracją.
W ubiegłym tygodniu zostało odwołane planowane na ubiegłą środę wspólne posiedzenie prezydiów Sejmu i Bundestagu. Służby prasowe Bundestagu podały, że posiedzenie prezydiów odwołała strona polska, "wyrażając ubolewanie i jako powód wskazując wewnętrzną sytuację w kraju".
Morawiecki, odnosząc się w ubiegłym tygodniu do komunikatu strony niemieckiej, mówił w środę, że chodziło o przyczyny techniczne, leżące po stronie polskiego parlamentu. Zapewnił wówczas, że nie ma żadnego związku między odwołaniem wspólnego posiedzenia prezydiów Sejmu i Bundestagu, a wtorkowym oświadczeniem kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Emmanuela Macrona o zamiarze tworzenia, być może od 2021 roku, odrębnego budżetu strefy euro.
dcz
REKLAMA