20 rocznica śmierci Marka Papały, najmłodszego w historii szefa polskiej policji.
20 lat temu, 25 czerwca 1998 roku, został zabity Marek Papała, były komendant główny policji. Generała zastrzelono przed jego domem w Warszawie. Miał 39 lat. Do tej pory nie udało się prawomocnie skazać sprawcy zabójstwa.
2018-06-25, 11:49
Posłuchaj
Śledztwo w tej sprawie trwało wiele lat. Początkowo przyjęto, że za zabójstwem stoi polonijny biznesmen Edward Mazur, ale nie udało mu się postawić zarzutów, gdyż Stany Zjednoczone, gdzie przebywa odmówiły ekstradycji. Śledztwo umorzono, a o podżeganie do zabicia generała oskarżono Andrzeja Z. pseudonim "Słowik" i Ryszarda Boguckiego, wcześniej skazanego za zabójstwo "Pershinga". Proces zakończył się po 11. latach wyrokami uniewinniającymi.
W 2015 roku na ławie oskarżonych zasiadł nowy podejrzany - złodziej samochodów Igor M. pseudonim "Patyk". Łódzka prokuratura, która przejęła śledztwo w sprawie śmierci byłego szefa polskiej policji, zarzuciła mu zastrzelenie Marka Papały podczas próby kradzieży jego samochodu. Proces w tej sprawie jeszcze się nie zakończył.
Strzał oddany przypadkowo
Marek Papała był najmłodszym komendantem głównym w historii polskiej policji. Gdy obejmował stanowisko miał 38 lat. Planował gruntowną reformę Komendy Głównej Policji. Na stanowisko szefa polskiej policji nominował go ówczesny minister spraw wewnętrznych i administracji Leszek Miller Złożył dymisję w styczniu 1998 roku po bójkach kibiców z policją w Słupsku, w czasie których poniósł śmierć 13-letni Przemek Czaja, pobity przez funkcjonariusza.
Krótko po dymisji Papale zaproponowano stanowisko oficera łącznikowego polskiej policji w Brukseli. Miał zajmować się sprawami związanymi z międzynarodową przestępczością zorganizowaną. Nie zdążył jednak objąć nowego stanowiska. 25 czerwca 1998 około godz. 22:00 został zabity strzałem z pistoletu w głowę, obok swojego samochodu zaparkowanego przed blokiem, w którym mieszkał.
Wieczór, były komendant główny spędził na przyjęciu imieninowym u emerytowanego generała brygady MSW w okresie PRL, Józefa Sasina. Już we wstępnej fazie postępowania na miejscu zabójstwa popełniono liczne błędy. Pojawiały się tam na przykład przypadkowe osoby, zadeptywano też ślady.
REKLAMA
Ostatecznie łódzka prokuratura uznała, że do zabójstwa doszło podczas próby kradzieży samochodu generała, a śmiertelny strzał został oddany przypadkowo. Marek Papała został pochowany 2 lipca 1988 na cmentarzu komunalnym w rodzinnym Pruchniku.
Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz medalem „Milito Pro Christo”.
tjak
REKLAMA