Kolejna dyskusja o Polsce na komisji Parlamentu Europejskiego
Na posiedzeniu komisji swobód obywatelskich Parlamentu Europejskiego odbyła się kolejna debata o sytuacji w Polsce. Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmerans zapowiedział pilne działania w sprawie Sądu Najwyższego, ale dodał, że decyzja nie zapadła.
2018-06-28, 12:23
Posłuchaj
Z apelem o rozpoczęcie postępowania przeciwko Polsce i później o skierowanie ustawy do Trybunału zwrócił się między innymi europoseł Michał Boni z PO.
- Najwięksi zwolennicy UE w Polsce protestują na ulicach i krzyczą z nadzieją - Europo nie odpuszczaj. To jest ostatni bastion niezależności sądownictwa w Polsce. Ma pan wszystkie możliwości w ręku, by dalej walczyć o praworządność w Polsce. Nie odpuszczajmy, bo chodzi o zbyt wiele - powiedział europoseł.
W podobnym tonie wypowiadała się wiceprzewodnicząca grupy liberałów Sophie in't Veld.
Z kolei polscy europosłowie z grupy konserwatystów krytykowali Komisję za działania przeciwko Polsce, nierówne traktowanie i stosowanie podwójnych standardów.
REKLAMA
- Kiedy wystąpi pan do Komisji, by wdrożyć procedurę z art. 7 wobec Niemiec, gdzie sędziów Sądu Najwyższego wybiera komisja złożona z posłów do Bundestagu, a w połowie z landowych ministrów sprawiedliwości. Kiedy zwróci się pan do Komisji Europejskiej, aby wdrożyć procedurę w stosunku do Hiszpanii, gdzie tamtejszy odpowiednik Krajowej Rady Sądownictwa jest wybierany w takim samym trybie jak w Polsce? Wtedy będziemy mieli poczucie, że te działania są wyważone - powiedział europoseł Karol Karski z PiS.
Pytał też Fransa Timmermansa, czy poda się do dymisji, jeśli KE nie uzyska większości dla wniosku stwierdzającego zagrożenie dla praworządności w Polsce.
Natomiast portugalski europoseł z grupy chadeków pytał dlaczego Komisja nie zajmuje się tak gorliwie morderstwami politycznymi na Malcie, zabójstwem dziennikarza na Słowacji czy więźniami politycznymi w Hiszpanii.
mr
REKLAMA
REKLAMA