Wniosek o referendum konstytucyjne trafi do Senatu 23 lipca. Treść pytań na razie nieznana
- W Senacie w środę po południu odbyło się kolejne spotkanie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego z wiceszefem Kancelarii Prezydenta Pawłem Muchą. Rozmowa dotyczyła referendum konsultacyjnego w sprawie konstytucji.
2018-07-04, 15:47
Mucha powiedział dziennikarzom w Sejmie, że wniosek prezydenta o referendum konstytucyjne będzie rozpatrywany na ostatnim posiedzeniu Senatu w lipcu. Pytany, czy ustalono jakieś konkrety, jeśli chodzi o treść pytań referendalnych, prezydencki minister powiedział, że będzie ich najwyżej 10. Nie chciał mówić o treści pytań, zaznaczając, że na razie trwają prace nad przygotowaniem prezydenckiego wniosku o referendum.
W poniedziałek prezydent Andrzej Duda spotkał się w sprawie referendum z marszałkiem Senatu. Jak poinformował PAP Stanisław Karczewski, ustalono, że wniosek prezydenta o referendum będzie rozpatrywany na ostatnim posiedzeniu Senatu w lipcu. W lipcu przewidziano dwa posiedzenia Senatu, pierwsze ma odbyć się w dniach 10-11 lipca; kolejne zaplanowano w dniach 25-27 lipca. Na czerwcowym posiedzeniu Narodowej Rady Rozwoju przedstawiono propozycję 15 pytań, które mogłyby zostać zadane w referendum.
Wśród propozycji znalazły się m.in. pytania o uchwalenie nowej konstytucji lub dokonanie zmian w obecnej, o konstytucyjne zagwarantowanie członkostwa Polski w UE oraz w NATO, o zapisanie wyższości konstytucji nad prawem międzynarodowym, o zagwarantowanie wsparcia dla rodziny, polegającego na wprowadzeniu zasady nienaruszalności praw nabytych (takich jak świadczenie "500 plus"). Wśród propozycji jest też pytanie o przyznanie w konstytucji "gwarancji szczególnej opieki zdrowotnej kobietom ciężarnym, dzieciom, osobom niepełnosprawnym i w podeszłym wieku".
Wiceszef Kancelarii Prezydenta zapowiedział, że pytań w referendum konsultacyjnym w sprawie konstytucji nie będzie więcej niż dziesięć, a może ich być mniej.
ras
REKLAMA