Przyszłość UE i sytuacja Polonii tematami wizyty marszałka senatu w Niemczech
Sytuacja Polonii i przyszłość Uniii Europejskiej - to główne tematy trzydniowej wizyty marszłka Senatu Stanisława Karczewskiego w Niemczech.
2018-07-08, 20:47
Posłuchaj
Marszałek spotkał się z przewodniczącym Bundesratu - Michaelem Muellerem oraz wziął udział w posiedzeniu tej izby parlamentu. Rozmawiał też z władzami niemieckich landów, między innymi z premierem Nadrenii - Północnej Westfalii, w której mieszka ponad 600 000 Polaków. Rozmowy z władzami regionalnymi dotyczyły głównie możliwości nauki języka polskiego w niemieckich szkołach.
- Bardzo nam zależy, aby Polska młodzież uczyła się języka polskiego - powiedział marszałek Senatu. Zaznaczył, że rozmowy dotyczyły też współpracy między Polską i Niemcami, wymiany handlowej oraz przyszłości Unii Europejskiej i roli jaką odgrywa Polska we Wspólnocie. Podkreślił, że rozmawiał o tym dlaczego Polska nie chce Unii dwóch prędkości. - To może nas podzielić, to może spowodować podział Unii Europejskiej - powiedział Stanisław Karczewski.
Rozwiązać problemy Polonii
Marszałek Senatu poinformował, że niektóre, krótkie rozmowy z niemieckimi politykami dotyczyły też kwestii reform przeprowadzanych w Polsce. Więcej na ten temat mówił niemieckim dziennikarzom. - Bardzo skrupulatnie wyjaśniłem przyczyny zmian w wymiarze sprawiedliwości i w sądownictwie. Mam nadzieję, że te artykuły wyjaśnią przyczynę zmian oraz to co dzieje się w Polsce - zaznaczył.
Podczas trzydniowej wizyty w Niemczech marszałek wziął też udział w otwarciu Konsulatu Honorowego RP w Duesseldorfie. To pierwsza taka placówka w kraju związkowym Nadrenii - Północnej Westfalii. Nowy konsul honorowy - Arndt Kirchohoff - powiedział, że liczy na to, iż Niemcy, Polska oraz Francja razem będą budować europejską przyszłość. Konsul zaznaczył też, że będzie działał na rzecz aktywizacji Polonii oraz pogłębienia współpracy pomiędzy Polską i Niemcami.
REKLAMA
- Będziemy partnerem, który będzie starał się pomóc rozwiązywać problemy, między innymi te dotykające Polonii. Jesteśmy też zainteresowani łączeniem różnych przedsięwzięć w Polsce i w Niemczech, między innymi intensyfikacją wymiany szkolnej, kulturalnej i naukowej. Chcemy również pomóc w zwiększeniu wzajemnych inwestycji w Polsce i w Niemczech - powiedział Arndt Kirchhoff.
Podczas spotkania w Duesseldorfie przedstawiciele władz landu Nadrenii - Północnej Westfalii zapowiedzieli, że w tym roku Święto Zjednoczenia Niemiec będą obchodzić w Warszawie i tym samym włączą się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Wsparcie finansowe
Stanisław Karczewski oraz polska delegacja spotykali się też z Polonią między innymi w Bochum, Kolonii i Herdorf, gdzie odwiedzili Ośrodek Polonijny. Podczas rozmów z Polonią poruszono tematy edukacji, nauki języka polskiego oraz wsparcia dla organizacji i inicjatyw polonijnych. Marszałek zaznaczył, że tylko w 2018 roku Senat na wsparcie Polonii przeznaczył 100 milionów złotych, choć zapotrzebowanie było pięciokrotnie wyższe.
Po spotkaniu w Konsulacie Generalnym RP w Kolonii marszałek zapewnił, że wsparcie finansowe dla Polonii będzie powoli rosło. - Nie mogę obiecać, że w przyszłym roku będzie to duży wzrost, być może będzie to kilka milionów złotych - powiedział Stanisław Karczewski.
REKLAMA
Ostatnim punktem wizyty marszałka Senatu i polskiej delegacji w Niemczech było złożenie wieńca pod pomnikiem ofiar niemieckiego obozu koncentracyjnego Katzbach we Frankfurcie nad Menem. Ofiary obozu to między innymi Powstańcy Warszawscy, którzy trafili tam po upadku zrywu.
dcz
REKLAMA