X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Anders Breivik - kim jest zamachowiec z Norwegii?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2018 09:57
Skrajnie prawicowy terrorysta jest odpowiedzialny atak na siedzibę norweskiego rządu i młodzieżowy obóz na wyspie Utoya w których zginęło łącznie 77 osób. Dziś obchodzimy siódmą rocznicę tej tragedii.
Anders Breivik
Anders Breivik Foto: PAP/EPA/LISE AASERUD

Anders Breivik urodził się w Oslo 13 lutego 1979 roku, w latach 1999 - 2006 był członkiem konserwatywnej Partii Progresywnej. Z czasem zaczął on głosić coraz bardziej radykalne poglądy. Zawarł je w manifeście "2083. Europejska Deklaracja Niepodległości", który został opublikowany w internecie pod pseudonimem Andrew Berwick. Załączył do niego dziennik z opisem przygotowań do zamachu.

Liczący 1500 stron dokument opublikowany przez terrorystę zapowiada organizację zamachu na liberalizm, wielokulturowość i marksizm, w którym zginie co najmniej milion osób. Breivik głosi też, że jest członkiem grupy zamierzającej przejąć wojskową i polityczną władzę w Europie Zachodniej i zaprowadzić w niej konserwatywne rządy.

Zamachy sprzed siedmiu lat

Norweski terrorysta jest odpowiedzialny za zamach na siedzibę krajowego rządu. 22 lipca po godzinie piętnastej przed rządowymi budynkami w Oslo eksplodowały podłożone przez niego ładunki wybuchowe. Zginęło wtedy osiem osób. Dwie godziny później Breivik otworzył ogień z broni do uczestników młodzieżowego obozu na wyspie Utoya. Od kul zamachowca straciło życie 67 osób. Kolejne dwie zginęły podczas ucieczki.

Zamachy w Norwegii

Anders Breivik sam oddał się w ręce policji, która przybyła na miejsce masakry. Tłumaczył, że to co zrobił było "potworne", ale "konieczne". Norweski sąd skazał go na 21 lat więzienia. Jest to najwyższy możliwy wyrok w tym kraju, odkąd w 1971 roku zniesiono karę śmierci. Nie oznacza to jednak, że terrorysta wyjdzie z więzienia po tym czasie. Jeśli wymiar sprawiedliwości uzna, że Breivik jest zagrożeniem dla społeczeństwa, kara może zostać przedłużona.

Zamachy w Norwegii

Zamachy wstrząsnęły Norwegią. Ówczesny premier kraju Jens Stoltenberg uznał je za "największą tragedię w Norwegii od czasów II wojny światowej".

Działalność Breivika po wyroku

Odkąd Anders Breivik został osadzony w więzieniu, regularnie podejmuje działania, które zapewniają mu uwagę mediów i społeczeństwa. Głośnym echem odbił się jego pozew o uznanie, iż odbywa on karę więzienia w warunkach niehumanitarnych. Skazany skarżył się na izolację, kontrolę korespondencji i jakość więziennego jedzenia. Breivik ostatecznie przegrał sprawę przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka, który uznał, że jego skarga jest "w sposób oczywisty nieuzasadniona". Ponadto zamachowiec z Utoyi nosił się z zamiarem założenia faszystowskiej partii.

W tym roku odbyła się premiera filmu "Utoya - 22 lipca" opowiadającego o tragedii.

Czytaj także

Terrorysta Anders Breivik pozywa państwo norweskie

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2015 07:03
Anders Breivik jest niezadowolony z warunków panujących w więzieniu. 36-latek odsiaduje wyrok 21 lat za zamordowanie w lipcu 2011 roku 77 osób w Oslo i na wysepce Utoya.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Norwegia: Sąd Najwyższy nie rozpatrzy apelacji Andersa Breivika

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 13:14
rozwiń zwiń