Władysław Frasyniuk stanie ponownie przed sądem. Oskarżony użył fałszywej tożsamości
Warszawski sąd rejonowy 23 sierpnia będzie kontynuował sprawę wykroczeniową Władysława Frasyniuka obwinionego o wprowadzenie w błąd policjanta "co do tożsamości własnej osoby" w czerwcu zeszłego roku. Sąd m.in. chce jeszcze zobaczyć nagranie ze zdarzenia.
2018-07-26, 16:26
Jest to kolejna ze spraw rozpatrywanych przez Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia, która dotyczy incydentów podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej 10 czerwca 2017 r. Jak informowała policja, zakłóciło ją kilkadziesiąt osób, które na Krakowskim Przedmieściu usiadły na jezdni, próbując w ten sposób zatrzymać przemarsz uczestników obchodów przed Pałac Prezydencki. Wśród kontrmanifestantów - których usunęli policjanci - był m.in. opozycjonista z czasów PRL Władysław Frasyniuk.
Jak pisały media Frasyniuk poproszony wówczas przez funkcjonariusza o podanie imienia i nazwiska odpowiedział: "Jan Józef Grzyb".
- Zostały zawnioskowane różne dowody, które sąd chce przeprowadzić, m.in. odtworzyć nagrania przedłożone przez policję. Sąd poprosił także o przedłożenie policyjnych notatek służbowych - powiedział w czwartek obrońca Frasyniuka mec. Piotr Schramm. Jak dodał, aby przeprowadzić te dowody sprawa musiała zostać odroczona.
W końcu kwietnia w związku z tymi wydarzeniami z 10 czerwca 2010 r. sąd rejonowy umorzył sprawę 22 osób - w tym Frasyniuka - obwinionych o blokowanie marszu smoleńskiego. Sąd wskazał wtedy, że działanie obwinionych nie wypełniło znamion wykroczenia. - Z prawem do demonstracji w każdym demokratycznym kraju jest ściśle związane prawo do kontrdemonstracji - podkreślił wówczas sąd i dodał, że zachowanie obwinionych należy ocenić "przez pryzmat konstytucyjnej wolności wyrażania swych poglądów".
Wprowadził policjantów w błąd
Wtedy też sąd wyłączył do odrębnego postępowania sprawę zarzutu wobec Frasyniuka dotyczącego wprowadzenia podczas tej kontrmanifestacji w błąd policjanta "co do tożsamości własnej osoby". Ten wątek sprawy sąd rozpoczął rozpoznawać w czwartek.
Zgodnie z Kodeksem wykroczeń "kto umyślnie wprowadza w błąd organ państwowy lub instytucję upoważnioną z mocy ustawy do legitymowania co do tożsamości własnej lub innej osoby lub co do swego obywatelstwa, zawodu, miejsca zatrudnienia lub zamieszkania, podlega karze grzywny".
W czerwcu Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Frasyniukowi ws. naruszenia nietykalności cielesnej dwóch umundurowanych policjantów na służbie. W tej sprawie Frasyniukowi grozi do 3 lat pozbawienia wolności.
Ten akt oskarżenia także ma związek z wydarzeniami z 10 czerwca zeszłego roku. - Władysław F. stawiał gwałtowny opór, wierzgał nogami, krzyczał i reagował agresywnie. W trakcie wynoszenia go poza trasę przemarszu kopał jednego z policjantów, naruszając jego nietykalność cielesną. Zachowywał się agresywnie także po przeniesieniu ze środka ulicy, wyrywając się policjantom, którzy próbowali go wylegitymować. Funkcjonariusza, który wzywał go do zachowania zgodnego z prawem, gwałtownie popchnął, naruszając także jego nietykalność cielesną - mówił w czerwcu rzecznik prasowy warszawskiej prokuratury okręgowej prok. Łukasz Łapczyński.
Frasyniuk nie przyznaje się do tego zarzutu. - Mamy dziś do czynienia z państwem bezprawia, państwem opresyjnym, które niszczy każdego obywatela stającego w obronie państwa prawa - mówił.
- Na razie nie wiemy, co dalej w tej sprawie. Jest akt oskarżenia, ale nie ma jeszcze wyznaczonych żadnych terminów posiedzeń, czy rozpraw - powiedział w czwartek mec. Schramm.
ras
REKLAMA