Rejs Niepodległości. Kolejna grupa weszła na "Dar Młodzieży"
IV zmiana Rejsu Niepodległości wróciła do kraju. Młodzi marynarze przez ponad miesiąc żeglowali "Darem Młodzieży" z Teneryfy do Kapsztadu w Republice Południowej Afryki. Po drodze zawinęli do Dakaru i przekroczyli równik.
2018-08-17, 21:10
Jak mówili uczestnicy rejsu, była to wielka przygoda, ale i ciężka praca i zmaganie się z samotnością. W żegludze towarzyszył im kapelan - pallotyn, ksiądz Przemysław Krawiec. Jak mówi, rejs przez Atlantyk był szansą na poznanie samego siebie. - Dla mnie to były prawdziwe rekolekcje, to była taka pływająca pustelnia - mówi duchowny. - Z daleka od wszystkiego. Nie było kontaktu ze światem, nie było Internetu, nie było trosk i zmartwień. Nic innego, tylko patrzeć w bezkres - powiedział ksiądz Przemysław Krawiec.
Jak mówi uczestniczka rejsu Barbara Skrzypko, była to przygoda, ale i ciężka praca. - Ocean i życie na statku to codzienne niespodzianki - wspomina żeglarka. - Jestem szczęśliwa, że przeżyłam przepiękną przygodę i trochę smutna, że to już koniec tej przygody. Życie na morzu codziennie zaskakuje, udało się zobaczyć delfiny, latające ryby oraz wieloryba - powiedziała Barbara Skrzypko.
Młodym marynarzom dokuczała izolacja. - Dar Młodzieży na trasie z Dakaru do Kapsztadu nie zawinął do żadnego portu, a to oznaczało kilkadziesiąt dni na niewielkiej przestrzeni, pośrodku oceanu - mówi uczestniczka rejsu Weronika Duś. - Najtrudniej było wytrzymać ze samym sobą. Gdy człowiek tak długo jest zamknięty z innym ludźmi i z własnymi myślami, to musi sobie z tym radzić. Czasami trzeba się wyciszyć, odejść na chwilę i popatrzeć w horyzont - powiedziała Weronika Duś.
W Kapsztadzie podczas wymiany uczestników rejsu doszło do spotkania polskiej i afrykańskiej młodzieży. W spotkaniu wziął też udział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk oraz przedstawiciele rządu RPA.
REKLAMA
Rejs Niepodległości to żegluga dookoła świata i promocja Polski w stulecie odzyskania niepodległości. W rejsie biorą udział laureaci konkursu patriotycznego oraz studenci szkół morskich. "Dar Młodzieży" odwiedzi ponad 20 portów na całym świecie. W styczniu weźmie udział w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie.
Kolejna, V zmiana Rejsu Niepodległości, odbędzie morską podróż z Kapsztadu do Singapuru. Po drodze polska fregata zawinie do portów na Mauritiusie oraz w Dżakarcie w Indonezji. W Singapurze na pokład Daru Młodzieży wejdzie kolejna, VI zmiana Rejsu Niepodległości. Fregata ma wejść do portu 9 listopada.
fc
REKLAMA