Premier: najświętszym obowiązkiem zmieniać Polskę na rzecz wszystkich obywateli [RELACJA]
- My przestrzegamy konstytucji, będziemy przestrzegać zawsze; to jest dla nas święte prawo, ale mamy najświętsze prawo i obowiązek zmieniać Polskę na rzecz wszystkich obywateli - powiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki.
2018-09-02, 15:16
Posłuchaj
Podczas konwencji głos zabrali liderzy wchodzących w skład Zjednoczonej Prawicy partii: szef Porozumienia, wicepremier Jarosław Gowin oraz lider Solidarnej Polski, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Swoje wystąpienia wygłosili niektórzy spośród kandydatów Zjednoczonej Prawicy na prezydentów miast: kandydat na prezydenta stolicy Patryk Jaki, kandydat na prezydenta Gdańska Kacper Płażyński oraz startująca w wyborach na prezydenta Wrocławia Mirosława Stachowiak-Różecka.
Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo:
15.06 Zakończyła się konwencja Prawa i Sprawiedliwości.
REKLAMA
14.40
14.33
14.30
14.29
Szef rządu udaje się do Łowicza.
14.26
Mateusz Morawiecki zachęcał do głosowania w wyborach samorządowych. - Wybierzmy takich gospodarzy (...) którzy się nie obrażają na władzę centralną, tylko potrafią współpracować. Takich gospodarzy, którzy nie zaczynają inwestycji na miesiąc przed wyborami samorządowymi, tylko ruszają z inwestycjami miesiąc po wyborach samorządowych - mówił premier.
14.24
14.21
Premier przedstawił program "Nowoczesna gmina", który dotyczyć ma dalszego otoczenia domu: chodników, dworców i autobusów. - Idąc do szkoły dziecko często idzie poboczem, albo wręcz po ulicy, samochody jeżdżą i zagrażają życiu, czasami zdarzają się tragedie. Dlatego w setkach, tysiącach miejsc (...), gdzie nie ma jeszcze chodników do szkoły, my będziemy współfinansować i na to kolejne środki przeznaczamy, żeby w wyborach samorządowych pokazać mieszkańcom, że rozumiemy ich problemy - zwrócił uwagę Mateusz Morawiecki.
14.16 Szef rządu podkreślił, że w urzędach wojewódzkich tam, gdzie nieudolnie rządzi PO-PSL wydawanie środków, w tym unijnych jest na niższym poziomie niż nasze programy centralne.
REKLAMA
14.13
Mateusz Morawiecki zapowiedział, że we wrześniu ruszy program termomodernizacji, który skutkować ma niższymi rachunkami za energię. - To co jest bolączką, zmorą zwykłych obywateli, to wysokie rachunki za ciepło, za energię. Dlatego rozpoczynamy i właśnie we wrześniu ruszamy z tym na wybory samorządowe, z największym programem termomodernizacji - Ciepły dom - niższe rachunki, czystsze środowisko, zdrowie dla ludzi - powiedział szef rządu.
14.12
Szef rządu poinformował, że planowane jest, co najmniej dwukrotne zwiększenie nakładów na domy seniora. - Chcemy znacząco zwiększyć wydatki, co najmniej dwukrotnie na domy seniora. Byłem w jednym takim domu w Ostrołęce, przepięknie zorganizowanym – aktywność kulturalna, pomoc, rehabilitacja dla osób starszych. (…) To bardzo potrzebne dla tych ludzi - wymieniał.
14.06
Mateusz Morawiecki przypomniał, że ten kto straszy wyjściem polskie z UE, szkodzi Polsce. Chcemy, by w Europie Polska była suwerenna, by Polacy byli Polakami, tak jak Niemcy są Niemcami, a Włosi, Włochami, bo warto być Polakiem - mówił szef rządu.
13.54
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że rząd Zjednoczonej Prawicy przeznacza coraz więcej środków na cele społeczne, gdyż jest dobrym gospodarzem. "Nie dzielimy Polski i Polaków, chcemy łączyć, chcemy sklejać - Polska jest jedna" - mówił premier podczas konwencji samorządowej w Warszawie.
REKLAMA
Mateusz Morawiecki podkreślił także, że jego rząd skutecznie rozwiązuje problemy. - Izrael mówi o historii naszym językiem; uchodźcy - Unia Europejska przyjęła nasze rozwiązania - wywalczyliśmy to - dodał szef rządu. Mateusz Morawiecki powiedział też, że pod względem stabilnych finansów i wzrostu gospodarczego Polska jest w absolutnej europejskiej czołówce.
13.42
Premier: Pokazaliśmy, że, wygrywając z mafiami VAT-owskimi, jesteśmy w stanie zdobyć środki i na politykę społeczną, i na politykę rozwojową jednocześnie.
13.36
13.30
13.15
13.03
12.56
Po Annie Jaki przemawia Patryk Jaki - wiceminister sprawiedliwości oraz kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy.
REKLAMA
12.48
- Patryk Jaki to człowiek, który zarówno w życiu publicznym, jak i przede wszystkim prywatnie, jest stabilny i pewny; można na niego liczyć i być pewnym, że co zaplanuje, zrealizuje - powiedziała jego żona, Anna Jaki podczas konwencji.
Anna Jaki uczestniczyła w konwencji razem ze swoim mężem, kandydatem na prezydenta stolicy Patrykiem oraz z synkiem, Radkiem. Zabrała głos przed mężem.
"Wszyscy znacie mojego męża, Patryka Jakiego, jako osobę bardzo energiczną, zaangażowaną, bardzo, bardzo pracowitą. I to jest oczywiście prawda, ten obraz jest jak najbardziej prawdziwy" - podkreślała.
Jak dodała, odnosi wrażenie, że nie są podkreślane te cechy jego osobowości, które dla niej, jako jego żony, są najważniejsze. "Bo z jednej strony znamy go jako nieprzejednanego w walce o lepszą naszą przyszłość polityka, z drugiej jest bardzo troskliwym i ciepłym ojcem, na którego ja i Radzio zawsze możemy liczyć. Dzięki temu, ja mam osobiście taką świadomość i pewność, że jeśli na naszej drodze pojawiłyby się problemy, to on na spokojnie nad tym usiądzie i znajdzie rozwiązanie, i będzie odpowiedzialny" - mówiła Anna Jaki.
12.45
REKLAMA
Przedstawiciele Zjednoczonej Prawicy podpisali porozumienie przed wyborami samorządowymi. Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział na konwencji w Warszawie, że jest to przedłużenia porozumienia zawartego przed wyborami parlamentarnymi trzy lata temu. "Idziemy ku Polsce lepszej niż ta, tu - dziś" - powiedział prezes PiS.
Porozumienie podpisali Jarosław Kaczyński oraz lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro i prezes Porozumienia Jarosław Gowin.
12.43
12.36
12.31
REKLAMA
12.30
12.28
12.25
12.21
12.19
12.05
11.56
11.48
11.33
Szef sztabu PiS Tomasz Poręba zapowiedział w rozmowie z TVP Info, że zaprezentowane na konwencji propozycje będzie można sprowadzić do "dobrego hasła, które w tej kampanii w wielu miejscach się przebija". - Tzn.: dotrzymaliśmy słów w rządzie, dotrzymamy też w samorządzie - powiedział. Jak podkreślił, PiS był skuteczny i wiarygodny "na poziomie obietnic rządowych".
- Na pewno są to propozycje, które będą dotykać najbardziej istotnych, ważnych problemów, z którymi Polacy zmagają się na poziomie funkcjonowania polskiego samorządu. To będą kwestie zarówno związane z codziennym życiem - kanalizacji, kwestii śmieci lub szerszej tematyki czy problematyki związanej z partycypacją obywateli w procesie podejmowania decyzji na poziomie samorządowym - mówił.
Poręba powtórzył, że konwencję zainauguruje swoim wystąpieniem prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Potem będzie punkt o wymiarze bardziej politycznym, następnie o wymiarze emocjonalnym - pełnym właśnie dobrych, ciekawych dobrych emocji, a na końcu wystąpienie premiera Morawieckiego, który całą konwencję podsumuje i będzie proponował podczas swojego wystąpienia te propozycje dla samorządu, o których mówiłem wcześniej - powiedział.
dcz
REKLAMA
REKLAMA