Spotkanie ambasadorów UE: sankcje wobec Rosji i wysłuchanie Polski

Dziś pierwsze powakacyjne spotkanie unijnych ambasadorów, a na nim - jak wynika z informacji Polskiego Radia - spodziewane decyzje dotyczące Polski i Rosji.

2018-09-05, 07:25

Spotkanie ambasadorów UE: sankcje wobec Rosji i wysłuchanie Polski
Parlament Europejski. Foto: Shutterstock

Posłuchaj

Spotkanie ambasadorów UE: sankcje wobec Rosji i wysłuchanie Polski. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Brukselska korespondentka Beata Płomecka ustaliła, że ambasadorowie mają przedłużyć sankcje dyplomatyczne wobec Moskwy za aneksję Krymu i agresję na Ukrainie. Zatwierdzą też plan wysłuchania Polski na naradzie ministerialnej, które odbędzie się 18 września. 

W sprawie wysłuchania potwierdzają się informacje brukselskiej korespondentki Polskiego Radia z końca lipca. Wtedy informowała ona o tym, że ma ono dotyczyć zmian w Sądzie Najwyższym i odesłania części sędziów na emeryturę. Wysłuchanie Polski widnieje jako jeden z sześciu punktów spotkania ministrów do spraw europejskich 28 krajów.

Przebieg wysłuchania, jak ustaliła Beata Płomecka, ma być przeprowadzony jak ten pierwszy, czerwcowy - najpierw zaplanowano wystąpienie wiceszefa Komisji Fransa Timmermansa, który przedstawi zarzuty Brukseli i stan rozmów z Warszawą. Stanowisko Polski przedstawi wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański, który następnie będzie odpowiadał na pytania pozostałych ministrów. Dziś program spotkania ma być wstępnie zatwierdzony, ostatecznie ma być zaakceptowany za tydzień. 

Jeśli chodzi o sankcje dyplomatyczne wobec Rosji, to ambasadorowie mają zgodzić się na ich przedłużenie o pół roku - do połowy marca. Oznacza to, że ponad 150 osób znajdujących się na czarnej liście nadal będzie miało zakaz wjazdu Unii i zablokowane konta w europejskich bankach. To głównie separatyści z Krymu, rosyjscy politycy i wojskowi.

REKLAMA

Restrykcjami są także objęte 44 firmy, których europejskie aktywa pozostaną zamrożone. Po zgodzie ambasadorów, decyzję będą musieli jeszcze zatwierdzić unijni ministrowie. W związku z rosyjską agresją na Ukrainie, Unia Europejska nałożyła także sankcje gospodarcze, które niedawno zostały przedłużone do końca stycznia. 

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej