Blisko 3 tys. miejsc w Polsce i na świecie. Zakończyła się VII edycja Narodowego Czytania

W niemal trzech tysiącach miejsc w Polsce i na świecie czytano w sobotę powieść Stefana Żeromskiego "Przedwiośnie". Tegoroczną, siódmą już edycję Narodowego Czytania rozpoczęła w historycznym Ogrodzie Saskim prezydencka para.

2018-09-08, 22:56

Blisko 3 tys. miejsc w Polsce i na świecie. Zakończyła się VII edycja Narodowego Czytania

Posłuchaj

Dwudziestu trzech aktorów bierze udział w Narodowym Czytaniu „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Towarzyszy im muzyka na żywo. Pianista i kompozytor Włodek Pawlik stworzył muzyczne tło dla aktorskich interpretacji Agnieszki Więdłochy, Joanny Trzepiecińskiej i Teresy Lipowskiej.
+
Dodaj do playlisty

W Ogrodzie Saskim w Warszawie powieść Żeromskiego przez cały dzień czytali zgromadzonym artyści i ludzie kultury. Pierwsze wersy czytali prezydent Andrzej Duda i jego żona, Agata Kornhauser-Duda. Prezydent powiedział, że "Przedwiośnie" to powieść, z której wypływa wciąż to wielkie zdanie, że Polska potrzebuje wielkiej idei. Zastanawiał się, czy jest w polskiej literaturze powieść, która bardziej pasowałaby do Narodowego Czytania w roku świętowania 100-lecia niepodległości Polski. Prezydent przypomniał, że Stefana Żeromskiego nazywano sumieniem polskiej literatury, sumieniem polskiego narodu.

Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda powiedziała, że w tym roku napłynęło najwięcej zgłoszeń ze wszystkich dotychczasowych edycji. - Przedwiośnie" jest czytanie w 2930 miejscach - mówiła. - Po raz pierwszy Narodowe Czytanie odbyło się na wszystkich kontynentach, łącznie z Antarktydą - dodała Pierwsza Dama. Podkreśliła, że został pobity rekord "Quo vadis".

Pani prezydentowa dodała, że kreatywność organizatorów robi wrażenie, bo powieść Żeromskiego jest czytana na wodzie w Świnoujściu, pod ziemią w Opatowie, na motocyklach w Kleczewie.

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński powiedział, że akcja Narodowe Czytanie propaguje czytelnictwo. Podkreślił, że nie trzeba nikogo przekonywać, iż czytanie jest sposobem poznawania świata, źródłem przyjemności, jest jednym z najważniejszych warunków zaistnienia w społeczeństwie wspólnego kodu kulturowego.

REKLAMA

W Ogrodzie Saskim do wieczora na scenie pojawiło się 23 aktorów. Powieść czytał między innymi Mikołaj Roznerski, który powiedział, że to wielkie wyróżnienie i jednocześnie trudność "pokonanie Żeromskiego". - To znaczy, że nie jestem tutaj żeby go pokonać oczywiście, tylko jeszcze bardziej zaprzyjaźnić, ale to bardzo trudna proza (...), opisowa, trzeba się nastarać, żeby pomalować słowa - dodał aktor.

Oprócz miejsc w całej Polsce, "Przedwiośnie" czytane jest przez Polonię na całym świecie - od Europy po miasto Christchurch w Nowej Zelandii.

Przeczytaj: Narodowe Czytanie: wspólna lektura "Przedwiośnia" między innymi na Ukrainie, Białorusi i w Austrii

Powieść Stefana Żeromskiego powstała przed 94 laty. Podsumowuje pierwsze lata niepodległości Polski. Do tej pory ukazało się około 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań "Przedwiośnia". Dzieło doczekało się też dwóch ekranizacji - w 1928 i 2001 roku.

REKLAMA

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez prezydenta od 2012 roku. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.

tjak

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej