Rosja: w całym kraju wybory lokalne i protesty przeciw reformie emerytur, aresztowania
W Rosji odbywają się w niedzielę wybory lokalne. Rosjanie wybierają m.in. mera Moskwy, szefów niektórych obwodów i niektóre parlamenty. Media niezależne piszą o zatrzymaniach w związku z organizowanymi przez opozycję protestami.
2018-09-09, 13:17
Posłuchaj
W Rosji 9 września mają miejsce wybory m.in. mera Moskwy i gubernatora obwodu moskiewskiego. Według oficjalnych danych faworytem jest Siergiej Sobianin, na listę jego kontrkandydatów nie dopuszczono opozycji demokratycznej. Jak podają media, Sobianin ma otrzymać 70 procent głosów przy 30-40 procentowej frekwencji.
Według Centralnej Komisji Wyborczej w Rosji, 21 spośród 85 podmiotów administracyjnych będzie wybierać szefów władz wykonawczych, 16 regionów wyłoni parlamenty. W innych miejscach planowane są wybory merów i inne wybory lokalne, także referenda. Głosowania różnego ordzaju odbywać się będą w 80 spośród 85 podmiotów administracyjnych Rosji. W całym kraju wyznaczono 5 tysięcy kampanii wyborczych różnego szczebla.
Protesty w Rosji
W całej Rosji mają się też odbyć protesty przeciwko reformie emerytalnej. Wezwała do nich opozycja skupiona wokół jednego z liderów, Aleksieja Nawalnego. Sam Nawalny nie będzie mógł nimi pokierować, gdyż znajduje się w areszcie, do którego trafił pod koniec sierpnia.
REKLAMA
Protesty odbywają się m.in. w Chabarowsku, Irkucku, Nowosybirsku, Władywostoku. Akcje przejdą również w Moskwie i w Petersburgu.
Jak podają niezależne rosyjskie portale informacyjne, w Rosji są kontynuowane zatrzymania prewencyjne przed tymi protestami.
REKLAMA
"Nowaja Gazieta" podaje, że jeszcze przed manifestacjami 9 września zatrzymano co najmniej 48 osób w 20 miastach Rosji. W ciągu dnia do południa zatrzymano co najmniej kilkadziesiąt osób.
Reforma emerytur
W lipcu Duma uchwaliła rządowy projekt zmian w systemie emerytalnym, zakładające m.in. podniesienie wieku emerytalnego kobiet do 63 lat i mężczyzn do 65 lat.
Władimir Putin zabrał głos w sprawie emerytur 29 sierpnia w orędziu telewizyjnym. Złagodził niektóre zapisy projektu, m.in. oznajmił, że wiek emerytalny kobiet wzrośnie nie o 8, a o 5 lat.
Wiek emerytalny ma być podnoszony stopniowo do 2034 roku. Mężczyźni – według projektu zmodyfikowanego i przedstawionego przeez Putina - mieliby przejść na emeryturę docelowo w wieku 65 lat (obecnie to 60), a kobiety w wieku 60 lat (obecny wiek emerytalny to 55 lat).
REKLAMA
Jednocześnie prezydent Federacji Rosyjskiej przekonywał, że reformę trzeba przeprowadzić.
Według badań Centrum Lewady, 90 procent mieszkańców Rosji jest przeciwnych reformie emerytalnej, a około połowy jest gotowa od protestów przeciwko niej.
W ostatnim tygodniu w wielu miastach Rosji demonstracje przeciwko zmianom w systemie emerytalnym zorganizowała Komunistyczna Partia Rosyjskiej Federacji.
***
REKLAMA
Zebrała Agnieszka Marcela Kamińska, PolskieRadio24.pl
REKLAMA