X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Leszek Miller: nie chcemy, by to co spotkało naszą rodzinę stało się normą

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2018 20:31
- Nie chcemy, by to, co dotknęło ze strony "Faktu" naszą rodzinę, stało się normą, godzącą w innych ludzi - napisał b. premier Leszek Miller w liście do do prezesa Axel Springer SE. Wyraził oczekiwanie na podjęcie przez niego działań, które uniemożliwią powtórzenie się podobnych zdarzeń w przyszłości.
Leszek Miller
Leszek MillerFoto: PAP/Marcin Obara

Leszek Miller jr. zmarł pod koniec sierpnia. Prokurator Łukasz Łapczyński z Prokuratury Okręgowej w Warszawie poinformował wówczas, że wstępne ustalenia wskazują na to, że syn b. premiera popełnił samobójstwo. W sobotę 1 września w Żyrardowie odbył się jego pogrzeb. W sobotnim wydaniu "Faktu" ukazał się artykuł zatytułowany "Ojciec wybrał politykę, a syn sznur". Publikacja ta spotkała się z falą krytyki w mediach. W poniedziałek 3 września Zarząd Ringier Axel Springer Polska, wydawca gazety poinformował, że redaktor naczelny dziennika "Fakt" Robert Feluś zrezygnował z pełnionej funkcji.

Miller w poniedziałkowej rozmowie z potwierdził, że list skierowany do Mathias Doepfnera, przewodniczącego Zarządu Axel Springer SE, został wysłany. Były premier nie chciał szerzej komentować sprawy.

Artykuł "dotkliwie zakłócił żałobę"

"Razem z małżonką apeluję do Pana o zwrócenie uwagi na działalność redakcji ogólnopolskiego dziennika "Fakt", którego Ringier Axel Springer Polska jest wydawcą" - czytamy w datowanym na 9 września liście. Pod listem podpisała się też małżonka byłego premiera Aleksandra Miller.

"Nie chcemy, żeby to, co dotknęło ze strony gazety naszą rodzinę, stało się normą, godzącą w innych ludzi. Rezygnacja redaktora naczelnego "Faktu", która nastąpiła w wyniku oburzenia opinii publicznej i środowisk dziennikarskich w żaden sposób nie usuwa ani przyczyn, ani skutków tej skandalicznej sytuacji. Oczekujemy, że działania, które powinny zostać przez Pana podjęte uniemożliwią powtórzenie się podobnych zdarzeń w przyszłości" - napisał były premier w liście.

Miller przypomniał w nim, że przez lata był czynnym politykiem, także Prezesem Rady Ministrów. "Pełniąc urząd Premiera rządu RP negocjowałem i podpisałem Traktat o przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Od trzech lat nie biorę czynnego udziału w życiu politycznym, zajmując się jedynie jego komentowaniem. W końcu sierpnia tego roku dotknęła nas niewyobrażalna tragedia – odebrał sobie życie nasz jedyny syn. Media w Polsce opisywały to zdarzenie z delikatnością i taktem. Nikt nie starał się pogłębiać naszego bólu" - zauważył. "Haniebnym wyjątkiem jest dziennik "Fakt". Jako jedyny ze wszystkich tytułów prasowych w Polsce brutalnie podeptał nasze uczucia" - podkreślił były premier.

Jak dodał, 1 września 2018 roku w dniu pogrzebu jego syna „Fakt” opublikował artykuł o śmierci Leszka Millera juniora, zatytułowany „Ojciec wybrał politykę, a syn sznur”. Artykuł został wydrukowany na pierwszej stronie dodatku weekendowego. "Kiedy składaliśmy do grobu urnę z prochami naszego jedynaka egzemplarze gazety docierały do czytelników w całej Polsce, a nasza rozpacz i dogłębny smutek zostały zbrukane" - czytamy w liście.

Spokój i dobre imię zmarłego syna

Miller podkreślił, że materiał „Faktu” dotkliwie zakłócił przeżywaną przez jego rodzinę żałobę. "Śmierć najbliższej osoby to największa tragedia jaka komukolwiek może się przydarzyć. Żaden rodzic nie chce uczestniczyć w pogrzebie własnego dziecka, w dodatku z towarzyszącym temu obrzydliwym komentarzem gazety o wielkim nakładzie" - napisał były premier.

Podkreślił, że jako najbliżsi Leszka Millera juniora nie mogą "pozostać bierni na tak brutalne zachowanie dziennika "Fakt". "Nie zostały urażone jedynie nasze uczucia, ale również spokój i dobre imię zmarłego syna" - dodał były premier. Zaznaczył, że jego syn nie był osobą publiczną, "a jego prywatność nigdy nie powinna zostać naruszona".

Miller poinformował też Mathiasa Doepfnera, że zwrócił się do Zarządu Ringier Axel Springer Polska Sp. z o.o. "o stosowne zadośćuczynienie".

Wcześniej w poniedziałek były premier poinformował w wywiadzie dla RMF FM, że będzie domagał się zadośćuczynienia materialnego oraz przeprosin na pierwszej stronie "Faktu" w związku z artykułem dotyczącym zmarłego syna.

W ubiegłym tygodniu były premier zapowiedział też skierowanie pozwu sądowego przeciwko wydawcy i redaktorowi naczelnemu dziennika "Fakt" w związku "z rażącym naruszeniem" dóbr osobistych jego i jego najbliższej rodziny.

tjak

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nie żyje syn Leszka Millera. Prokurator: wstępne ustalenia wskazują na samobójstwo

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2018 17:26
- Wstępne ustalenia wskazują na to, że Leszek M. popełnił samobójstwo - poinformował prokurator Łukasz Łapczyński z Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Ciało syna byłego premiera Leszka Millera zostało skierowane na sekcję zwłok.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Redaktor naczelny "Faktu" zrezygnował. Powodem skandaliczna okładka

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2018 13:07
Robert Feluś, redaktor naczelny dziennika "Fakt", zrezygnował z pełnionej funkcji. Rezygnacja ma związek z publikacją brukowca na temat śmierci syna b. premiera Leszka Millera. Obowiązki byłego redaktora naczelnego przejmie Marcin Walter.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leszek Miller domaga się zadośćuczynienia oraz przeprosin na pierwszej stronie "Faktu"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2018 10:22
Były premier Leszek Miller poinformował w poniedziałek, że będzie domagał się zadośćuczynienia materialnego oraz przeprosin na pierwszej stronie "Faktu" w związku z artykułem dotyczącym zmarłego syna. - Uważam, że nie można tego pominąć milczeniem - podkreślił.
rozwiń zwiń