Parlament Europejski poparł zmiany w prawie autorskim w sieci

2018-09-12, 13:23

Parlament Europejski poparł zmiany w prawie autorskim w sieci
Rosja zamknie dostęp do swojej sieci?. Foto: Pixabay

Parlament Europejski poparł zmiany w prawie autorskim w sieci. Zabiegała o to część europejskich artystów i wydawcy prasowi, zmianom sprzeciwiały się niektóre światowe koncerny informatyczne. "Za" głosowało 438 europarlamentarzystów, przeciw było 226, 39 wstrzymało się od głosu. 

Nowa dyrektywa ma sprawić, że artyści zarobią więcej na udostępnianiu utworów w sieci, ograniczone ma też zostać piractwo internetowe. O poparcie dyrektywy do europosłów apelowali twórcy, w tym m.in. Jean-Noel Tronc, wiceprezydent europejskiego zrzeszenia artystów GESAC. Jak mówił w rozmowie z Polskim Radiem: - Trzeba, by artyści nadal mogli tworzyć i by zostali za to wynagrodzeni. Dziś 95 procent internetowego rynku reklamowego w Polsce należy do Google'a.

Za dyrektywą opowiedziała się również część polskich dzienników. Niektóre polskie gazety we wczorajszych wydaniach pozostawiły pierwszą stronę pustą, by zwrócić uwagę na nielegalne wykorzystywanie treści w sieci. Zamieściły też list otwarty do członków parlamentu. 

Przeciwnicy dyrektywy uważają tymczasem, że efektem ubocznym prawa będzie większa cenzura w sieci. Przeciwko zmianom protestowali między innymi twórcy Wikipedii. Gdy ostatnio Parlament Europejski zajmował się tą sprawą, portal na znak protestu zablokował tymczasowo w kilka krajach, między innymi w Polsce, dostęp do swoich treści.

Wypracowanie porozumienia w tej sprawie trwało wiele miesięcy. Europosłowie musieli dziś przegłosować ponad 200 poprawek do projektu. 

W sprawie dyrektywy o prawie autorskim w sieci rozpoczną się teraz negocjacje między instytucjami europejskimi.

msze

Polecane

Wróć do strony głównej