Szef MSZ w Wilnie: chcemy, by Litwa była niezależna energetycznie od Rosji
Szef polskiego MSZ-tu od rana składa oficjalną wizytę na Litwie. Spotkał się już z prezydent Dalią Grybauskaite oraz szefem litewskiej dyplomacji, Linasem Linkeviciusem.
2018-09-13, 13:11
Posłuchaj
Politycy rozmawiali o współpracy militarnej, kulturalnej i gospodarczej. Jacek Czaputowicz podkreślał, że Polska i Litwa razem sprzeciwiają się projektowi gazociągu Nord Stream 2. - Będziemy wspólnie koordynować w tym zakresie politykę w Unii Europejskiej - zaznaczył szef MSZ.
Szef polskiej dyplomacji zaznaczył, że poprawiają się stosunku między Polską a Litwą. Zwrócił uwagę, że dochodzi coraz częściej do oficjalnych wizyt polityków obu krajów.
Dziennikarze zapytali Jacka Czaputowicza również o uruchomienie artykułu siódmego wobec Węgier. Minister mówił, że Polska sprzeciwia się "nieuzasadnionej presji na kraje naszego regionu". - Polska jest przeciwna użyciu artykułu wobec Węgrów. Uważamy, że nie jest to uzasadnione - mówił Jacek Czaputowicz. - Jeśli dojdzie do dyskusji w Radzie Europejskiej będziemy temu przeciwni i zawetujemy ewentualne sankcje - dodał.
Wizyta Jacka Czaputowicza w Wilnie potrwa do wieczora. Spotka się jeszcze z litewskim premierem Sauliusem Skvernelisem i odwiedzi nową siedzibę ambasady polskiej w Wilnie.
REKLAMA
Wsparcie ze strony Litwy
- Polska to strategiczny i bardzo ważny sąsiad, a nasze stosunki stają się coraz bardziej intensywne na różnych poziomach. Omawiamy też problemy mniejszości polskiej na Litwie - powiedział w czwartek w Wilnie szef MSZ Litwy Linas Linkeviczius.
- Chciałem podkreślić, że Polska to nie tylko strategiczny i bardzo ważny partner i sąsiad, ale ostatnio nasze stosunki stają się coraz bardziej intensywne na różnych poziomach - powiedział Linkeviczius na konferencji prasowej po spotkaniu z szefem polskiej dyplomacji Jackiem Czaputowiczem.
Zaznaczył, że władze obu krajów omawiają różne problemy relacji dwustronnych, w tym problemy polskiej mniejszości na Litwie. - Pracują grupy ekspertów, są kontynuowane programy oświatowe - wskazał szef MSZ Litwy. Dodał, że "podjęto też prace" nad rozwiązaniem kwestii pisowni polskich nazw w tym kraju.
REKLAMA
Minister wskazał również, że Polska i Litwa mają podobne stanowisko w kwestii bezpieczeństwa. Przypomniał, że w sierpniu wraz z Czaputowiczem pojechał do Gruzji, w dziesiątą rocznicę rosyjskiej inwazji na ten kraj.
Linkeviczius podkreślił też, że Polska jest trzecim partnerem handlowym Litwy. Zwrócił uwagę na inwestycje polskich firm w tym kraju, m.in. PZU oraz PKN Orlen.
Oświadczył ponadto, że Litwa będzie sprzeciwiać się ewentualnym sankcjom wobec Polski ze strony UE w związku z uruchomieniem art. 7 unijnego traktatu. - Ten dialog jest oczywiście bardzo skomplikowany. Mam nadzieję, że przyniesie pozytywny rezultat - dodał litewski minister.
REKLAMA
jp
REKLAMA