Amerykańskie myśliwce przechwyciły rosyjskie samoloty w pobliżu Alaski

Dwa rosyjskie bombowce "Bear" Tu-95 oraz dwa myśliwce Su-35 "Flanker" naruszyły Strefę Identyfikacji Obrony Powietrznej Alaski - zakomunikowało Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej (NORAD).

2018-09-13, 16:41

Amerykańskie myśliwce przechwyciły rosyjskie samoloty w pobliżu Alaski
Rosyjski myśliwiec Su-35 "Flanker". Foto: Shutterstock

Na początku tygodnia amerykańskie myśliwce przechwyciły cztery rosyjskie samoloty wojskowe podczas lotu w międzynarodowej przestrzeni powietrznej na zachód od Alaski - poinformowali urzędnicy.

Strefa obrony powietrznej - znana jako ADIZ - została ogłoszona jednostronnie przez USA po II wojnie światowej i nie jest wiążąca na mocy żadnego traktatu międzynarodowego. Rozciąga się ponad 200 mil od najbardziej wysuniętej na zachód wyspy Alaski.

NORAD nie zakomunikował, jak blisko amerykańskiej przestrzeni powietrznej leciały rosyjskie samoloty, ani w jakim kierunku. Stwierdzono natomiast, że przecięcie nastąpiło o godzinie 22.00. 

To nie był pierwszy taki incydent. Jest to drugie przechwycenie w tym miesiącu po tym, jak pierwszego września amerykańskie myśliwce eskortowały rosyjskie bombowce.

REKLAMA

W ostatnich latach oskarżono Rosję o niebezpieczne zbliżanie się do amerykańskich samolotów i statków na Morzu Czarnym, a także wielokrotne naruszanie przestrzeni powietrznej sojuszników NATO z krajów nadbałtyckich.

- Obrona kraju jest najwyższym priorytetem NORAD. Identyfikacja i monitorowanie samolotów wprowadzanych do strefy identyfikacji lotniczej USA lub Kanady pokazuje, w jaki sposób NORAD wykonuje misje ostrzegania przed obcym lotnictwem - czytamy.

Federalna Administracja Lotnictwa ostrzega zagraniczne samoloty, że mogą zostać przechwycone przez myśliwce lub proszone o nawiązanie łączności radiowej i przestrzeganie wszelkich instrukcji.

- Należy pamiętać, że nieprzestrzeganie instrukcji może spowodować użycie siły - alarmuje FAA.

REKLAMA

dn/nbcnews.com

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej