more_horiz
Wiadomości

Wiceszef MSZ spotkał się z ambasadorem Niemiec ws. Ludmiły Kozłowskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2018 20:46
Podsekretarz Stanu w MSZ Andrzej Papierz spotkał się z ambasadorem Republiki Federalnej Niemiec Rolfem Nikelem w związku z wydaniem przez Niemcy wizy LTV Ludmile Kozłowskiej. Wiceminister poinformował Ambasadora Niemiec, że w ocenie strony polskiej przyznanie wizy krótkoterminowej LTV Pani Ludmile Kozłowskiej było nieuzasadnione. 
Ludmiła Kozłowska w Bundestagu
Ludmiła Kozłowska w BundestaguFoto: TWITTER.COM/OPEN DIALOG FOUNDATION

Ministerstwo spraw zagranicznych napisało w komunikacie, że Polska podtrzymuje swoje stanowisko o wpisaniu obywatelki Ukrainy Ludmiły Kozłowskiej do Systemu Informacyjnego Schengen (SIS) jako osoby niepożądanej. 
"Decyzja o wpisaniu Pani Kozłowskiej do SIS została podjęta na podstawie informacji uzyskanych przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Zebrany materiał nie pozostawia wątpliwości co do nieprzejrzystości źródeł, z których finansowana jest Fundacja Otwarty Dialog. Polskie służby otrzymały również istotne informacje od służb partnerskich" - czytamy w komunikacie MSZ. 

Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przekazał oficerom łącznikowym niemieckich służb specjalnych i policyjnych szczegółowe informacje, na podstawie któruych została podjęta decyzja o wpisaniu Ludmiły Kozłowskiej do SIS. Pismo z informacjami w tej sprawie ABW skieruje do służb partnerskich wszystkich krajów Strefy Schengen. Powodem objęcia Ludmiły Kozłowskiej - szefowej Fundacji Otwarty Dialog - zakazem wjazdu do Polski i na teren Unii Europejskiej jest wpis z najwyższym alertem do Systemu Informacyjnego Schengen (SIS), którego dokonały polskie władze. 

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował , że szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wydał negatywną opinię dotyczącą złożonego przez mieszkającą od 10 lat w Polsce Ludmiłę Kozłowską wniosku o zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego w UE. Odmowę uzasadniono m.in. "poważnymi wątpliwościami" dotyczącymi finansowania kierowanej przez nią Fundacji Otwarty Dialog, które "mogą mieć dalsze skutki prawne". 

Ludmiła Kozłowska pochodzi z Sewastopola. W marcu 2014 roku mieszkańcy w referendum opowiedzieli się za przyłączeniem miasta do Federacji Rosyjskiej. Po aneksji Krymu przez Rosję, jesienią 2014 roku, Ludmiła Kozłowska otrzymała rosyjski paszport.  

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak