Jacek Czaputowicz: Polacy są zmuszeni do tworzenia koalicji z mniejszością rosyjską

Szef MSZ Jacek Czaputowicz zaapelował w wywiadzie dla agencji BNS o zniesienie progu wyborczego dla organizacji mniejszości narodowych w wyborach parlamentarnych na Litwie. Według niego, pozwoli to wyeliminować współpracę polskiej partii na Litwie z organizacjami rosyjskimi. 

2018-09-14, 11:24

Jacek Czaputowicz: Polacy są zmuszeni do tworzenia koalicji z mniejszością rosyjską

- Sądzę, że wzmocniłoby to bezpieczeństwo polskiej mniejszości - powiedział minister w opublikowanym w piątek wywiadzie dla agencji państw bałtyckich Baltic News Service (BNS). Minister przytoczył argument Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR), że obecnie „oni są zmuszeni do tworzenia koalicji z mniejszością rosyjską”, by przekroczyć wymagany próg wyborczy. 

- To nie jest dobrze, uwzględniając fakt, że w obu krajach Rosja jest traktowana jako zagrożenie - wskazał Czaputowicz. 

Minister poinformował, że o progu wyborczym rozmawiał z premierem Litwy Sauliusem Skvernelisem podczas czwartkowej wizyty w Wilnie, a także o tym, że "czasami polska mniejszość narodowa jest bliższa Rosji". - My tego nie popieramy - zaznaczył. 

- Sądzę, że byłoby lepiej, gdyby progu wyborczego nie było - powiedział minister Czaputowicz. 

REKLAMA

Podczas pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych w niepodległej Litwie w 1990 r. organizacji mniejszości narodowych nie obowiązywał próg wyborczy. Wówczas Związek Polaków na Litwie uzyskał 8 mandatów. W 1996 roku wprowadzono dla wszystkich list partyjnych 5-procentowy próg wyborczy. W ostatnich wyborach, w 2016 r., AWPL-ZChR wspólnie z organizacjami rosyjskimi zdobyła również 8 mandatów. 

Szef polskiej dyplomacji podczas wizyty w Wilnie zawrócił też uwagę na potrzebę poprawy oświaty polskiej na Litwie. 

- Jeżeli oświata polska na Litwie będzie na wysokim poziomie, polskie dzieci nie pójdą do szkół rosyjskich. Dlatego więc powinniśmy wzmocnić polską oświatę - powiedział Czaputowicz. Podkreślił, że ważne jest to dla samej Litwy, by „jej obywatele byli lojalni wobec niej i jej polityki zagranicznej”. 

W piątkowym wywiadzie minister Czaputowicz odnotował również, że dostrzega pozytywne zmiany w stosunku Litwy do litewskich Polaków. Przypomniał, że na Litwie w maju rozpoczęto transmisję pięciu polskich kanałów telewizyjnych, w Sejmie jest projekt ustawy o pisowni nazwisk, a na początku września szefowe resortów oświaty Polski i Litwy Anna Zalewska i Jurgita Petrauskiene zapowiedziały rozstrzyganie problemów oświaty mniejszości narodowych w obu krajach. 

REKLAMA

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej