"Przedstawiłam warunki brzegowe" Małgorzata Gersdorf o rozmowie z premierem
- Przedstawione premierowi Mateuszowi Morawieckiemu warunki brzegowe zakończenia sporu wokół Sądu Najwyższego, to powrót sędziów zwolnionych ze względu na wiek, pozostanie na stanowisku I Prezesa SN i przywrócenie konstytucyjnego charakteru KRS - powiedziała sędzia prof. Małgorzata Gersdorf. Rzecznik prasowy Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Maciej Mitera, odnosząc się do jej oświadczenia zapewnił, że KRS jest organem konstytucyjnym.
2018-09-21, 11:11
Posłuchaj
Małgorzata Gersdorf poinformowała w piątek na konferencji prasowej, że podczas rozmów z premierem przedstawiła swoje stanowisko, "co do warunków minimalnych i brzegowych". - I to stanowisko Sądu Najwyższego i moje nie uległo w żadnym zakresie zmianie - podkreśliła.
Jak mówiła, wśród warunków - które przedstawiła Morawieckiemu - jest m.in. to, że "sędziowie wszyscy zwolnieni z uwagi na 65. rok życia będą powracać na swoje stanowisko", a ona pozostaje nadal I Prezesem SN "z mocy konstytucji - bez warunków". Podniosła również, iż "należy przywrócić konstytucyjny charakter KRS i procedowania w KRS".
I Prezes SN ograniczyła się jedynie do oświadczenia dla dziennikarzy w odpowiedzi na publikowane w mediach relacje z jej spotkania z Morawieckim. Nie odpowiadała na pytania dziennikarzy.
Rzecznik SN:
Rzecznik prasowy Sądu Najwyższego sędzia Michał Laskowski po oświadczeniu prof. Gersdorf, podał że środowe spotkanie Morawieckiego z Gersdorf odbyło się w jej gabinecie. Jego zdaniem, to "sytuacja zupełnie niezwykła i niespotykana w ostatnich latach" - wcześniej szefowie rządów przybywali do SN "z reguły" na Zgromadzenia Ogólne.
Przypomniał też, że rozmowa odbyła się z inicjatywy premiera. "- Wydaje mi się, że to oznacza, że pani prezes nie jest traktowana jak sędzia w stanie spoczynku, tylko jako osoba, która ma realnie coś do powiedzenia i w Sądzie Najwyższym, i w procesie poszukiwania jakiegoś rozwiązania tego, co zaistniało - powiedział Laskowski.
Przekazał też, że w trakcie spotkania Gersdorf zaprezentowała "twarde stanowisko", jednak - jak dodał - "obie stron zakończyły rozmowę tym, że trzeba rozmawiać dalej". - Na razie to spotkanie miało charakter bardzo wstępny - oświadczył.
Rzecznik KRS:
Rzecznik prasowy Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Maciej Mitera, odnosząc się do oświadczenia prof. Gersdorf, zapewnił, że KRS jest organem konstytucyjnym. - Ja nie widzę, co miałoby być przywrócone, gdyż organ jest konstytucyjny. Nie rozumiem tego - powiedział. Odpowiadając na uwagę dziennikarzy, że poszczególnych sędziów do KRS wybrali politycy, Mitera odpowiedział, że "SN i poszczególni sędziowie SN nie mają kompetencji" do oceny kwestii konstytucyjności.
- Tym jedynym organem jest Trybunał Konstytucyjny i dopóki nie stwierdzi on tego, że dany organ, przepis jest niekonstytucyjny, to mamy domniemanie konstytucyjności - zaznaczył rzecznik KRS. Powtórzył, że "nawet przymiot profesorski, czy bycie sędzią SN nie daje kompetencji do oceny konstytucyjności".
Sędzia Mitera dodał, że słowa prof. Gersdorf o tym, że jest I prezesem SN, to "subiektywne przekonanie pani prezes". - Oczywiście tytularnie zawsze ten tytuł będzie pani profesor przysługiwał - dodał.
Troje sędziów w pracy
Rzecznik SN sędzia Laskowski podał, że od rana w piątek do konferencji do Sądu Najwyższego przyszło troje sędziów którym w czwartek prezydent Andrzej Duda wręczył akty powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Dyscyplinarnej i którzy złożyli ślubowanie wobec prezydenta. Są to Małgorzata Bednarek, Ryszard Witkowski i Paweł Zubert. Jak dodał, przyjmuje ich sędzia Dariusz Zawistowski.
Rzecznik wyjaśnił, że z grupy powołanych najstarszą osobą - mimo młodego wieku - jest Jan Majchrowski i to on zgodnie z przepisami będzie kierował konstytuowaniem się Izby Dyscyplinarnej SN. Przypomniał, że wszyscy nowi sędziowie nie muszą w piątek przyjść do SN. - Mają na objęcie urzędu 14 dni od złożenia przysięgi. Jeśli w tym terminie tego nie zrobią, będzie to oznaczało rezygnację z funkcji - powiedział.
Rzecznik zapewnił, że przygotowane są dla nich w budynku techniczne warunki do objęcia funkcji - pokoje, komputery, przepustki.
W czwartek do pełnienia funkcji sędziego SN powołani zostali Małgorzata Bednarek, Jan Majchrowski, Piotr Niedzielak, Tomasz Przesławski, Adam Roch, Adam Tomczyński, Ryszard Witkowski, Jacek Wygoda, Konrad Wytrykowski i Paweł Zubert.
W hallu SN stoi grupa działaczy opozycji pozaparlamentarnej, która rano rozwinęła tam transparent z hasłem "Zdradza Ojczyznę ten, kto łamie jej najwyższe prawa". Grupa ok. 30 osób wewnątrz budynku SN, trzyma też kartki z hasłem "Konstytucja".
tjak
REKLAMA