Trzęsienie ziemi i tsunami w Indonezji. Co najmniej 832 ofiary śmiertelne [WIDEO]

Rośnie liczba ofiar trzęsienia ziemi i wywołanej przez nie fali tsunami na indonezyjskiej wyspie Celebes. Władze podały, że zginęły co najmniej 832 osoby. To prawie dwa razy więcej, niż podawano do tej pory. Nie jest to ostateczny bilans. W niedzielę ratownicy mają dotrzeć na tereny położone w górzystej części wyspy, skąd nie nadeszły jeszcze informacje o skali zniszczeń.

2018-09-29, 17:35

Trzęsienie ziemi i tsunami w Indonezji. Co najmniej 832 ofiary śmiertelne [WIDEO]

Bilans ofiar może się zwiększyć. Władze przypuszczają, że wiele ciał znajduje się pod gruzami domów. Wyspę Sulawesi (poprzednio znaną pod nazwą Celebes) nawiedziło w piątek silne trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,5. Palu liczące 350 tys. mieszkańców ucierpiało najbardziej.

Ostrzeżenie wydano tuż przed uderzeniem

Ostrzeżenie o spodziewanym tsunami, czyli wysokiej niszczycielskiej fali oceanicznej, która zbliżała się w piątek do wyspy Sulawesi w Indonezji, wydano zaledwie 34 minuty przed jej uderzeniem. Miejscowe władze są oskarżane o to, że za późno podniosły alarm, a Krajowa Agencja ds. Łagodzenia Skutków Katastrof odpiera te zarzuty. Twierdzi, że ludzie byli ostrzegani przed zagrożeniem, ale problemy w komunikacji sprawiły, że komunikaty nie dotarły do wielu osób. 

Tsunami powstało w wyniku trzęsienia ziemi o magnitudzie 7.5, jakie wystąpiło w rejonie Sulawesi. Według ostatniego bilansu, zginęły co najmniej 832 osoby. Większość ofiar 6-metrowej fali to ludzie, którzy zgromadzili się na plaży w Palu na festiwalu. Władze zastrzegają, że liczba ofiar śmiertelnych może wzrosnąć. Do służb ratunkowych wciąż napływają meldunki z terenów, dotkniętych żywiołem. Do szpitali trafiają setki rannych. 
Trzęsienie uszkodziło wiele domów. Część z nich runęła całkowicie. 

W lipcu i sierpniu seria trzęsień ziemi zniszczyła wyspę Lombok, położoną kilkaset kilometrów na południowy zachód od Celebesu. Zginęło prawie 500 osób, a przeszło sto tysięcy zostało bez dachu nad głową. 

REKLAMA

Akcję ratowniczą utrudniają ciemności oraz brak łączności ze względu na zerwaną sieć energetyczną i telekomunikacyjną. W sobotę rano do akcji mają włączyć się helikoptery.  

71 cudzoziemców

Podczas trzęsienia ziemi i tsunami w mieście Palu znajdowało się 71 cudzoziemców - poinformowała Agencja ds. Klęsk Żywiołowych w Indonezji (BNPB). 66 osób ewakuowano ze strefy trzęsienia. 

Nie jest znany los trójki Francuzów, Malezyjczyka i mieszkańca Korei Południowej - powiedział rzecznik BNPB Sutopo Purwo Nugroho. Inni cudzoziemcy odnalezieni i ewakuowani to Niemiec, Belg, mieszkaniec Singapuru, 10 Wietnamczyków, 32 Tajów i 21 Chińczyków. 

Rzecznik ambasady Francji w Indonezji powiedział, że trwa "weryfikacja informacji co do losu francuskich obywateli". 

REKLAMA

Wysokość fal sięgała około 2 metrów

Epicentrum wstrząsów znajdowało się w środkowej części wyspy, na głębokości 10 km. Wysokość fal tsunami osiągała ok. 2 metrów. Kilka godzin wcześniej na tym samym obszarze miał miejsce słabszy wstrząs sejsmiczny, o magnitudzie 6,7. 


To kolejne trzęsienie ziemi w Indonezji w kilku ostatnich miesiącach. Pod koniec lipca i na początku sierpnia leżącą kilkaset kilometrów na południe od Sulawesi wyspę Lombok nawiedziły wstrząsy o magnitudzie 6,4 i 6,9. W ich wyniku zginęło około 550 osób, a około 1500 zostało rannych. W połowie sierpnia na wyspie odnotowano kolejny wstrząs sejsmiczny o magnitudzie 6,9.

W grudniu 2004 roku potężny żywioł w tamtym rejonie doprowadził do tragedii. Wyspę Sumatrę nawiedziło wówczas trzęsienie ziemi o magnitudzie 9,1, a ogromne tsunami spowodowało śmierć 230 tys. osób w 13 krajach. Indonezja leży na obszarze o wysokiej aktywności sejsmcznej będącym fragmentem "ognistego kręgu" otaczającego Ocean Spokojny. 

kad

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej