Podejrzany ws. reprywatyzacji Jakub R. nie może być jawnie przesłuchany przed komisją
Jakub R., jeden z główny podejrzanych w śledztwie dot. warszawskich reprywatyzacji, nie może aktualnie, w sposób jawny być przesłuchany przed Komisją Weryfikacyjną – przekazała rzeczniczka Prokuratury Regionalnej we Wrocławia prok. Katarzyna Bylicka.
2018-09-29, 16:04
Jakub R. to jeden z głównych podejrzanych w śledztwie dot. warszawskich reprywatyzacji. W latach 2006-2013 był wiceszefem Biura Gospodarki Nieruchomościami (BGN) stołecznego ratusza. W końcu stycznia 2017 r. został zatrzymany przez CBA w śledztwie dotyczącym reprywatyzacji nieruchomości w Warszawie.
R. usłyszał zarzuty m.in. przyjęcia ponad 30 milionów złotych między innymi w związku z nieuczciwą reprywatyzacją działki na Placu Defilad, tuż przy Pałacu Kultury i Nauki. Przebywa w areszcie od lutego ubiegłego roku.
- W nawiązaniu do materiału wyemitowanego w programie "Czarno na białym" w dniu 28 września 2018r. o godz. 20.30. w stacji TVN24 Prokuratura Regionalna we Wrocławiu informuje, iż nieprawdziwa jest informacja , iż podejrzany Jakub R. może być aktualnie w sposób jawny, przed skierowaniem aktu oskarżenia, przesłuchany przez Komisję Weryfikacyjną – poinformowała w sobotę rzeczniczka Prokuratury Regionalnej we Wrocławia prok. Katarzyna Bylicka w przesłanym PAP oświadczeniu.
REKLAMA
Jak wyjaśniła rzeczniczka, obecnie trwa postępowanie przygotowawcze, w którym jest prowadzona weryfikacja roli Jakuba R. we wszystkich wątkach reprywatyzacyjnych. - Aktualnie przesłuchanie Jakuba R. w sposób jawny przed Komisją Weryfikacyjną mogłoby zagrozić dobru tego śledztwa jak również innym postępowaniom dotyczącym reprywatyzacji oraz pozyskanych w nich dowodów – podała rzeczniczka.
Prokurator zaznaczyła, że wykorzystane w materiale "Czarno na białym" z 28 września wypowiedzi prokuratorów pochodziły sprzed wielu miesięcy i "z uwagi na dynamikę śledztwa nie są aktualne".
Jak dodała, na obecnym etapie postępowania przygotowawczego prowadzonego m. in. przeciwko Jakubowi R. do czasu skierowania aktu oskarżenia oraz zakończenia innych postępowań, Prokuratura nie może ujawnić Komisji Weryfikacyjnej żadnych dokumentów dotyczących podejrzanego.
- Dziennikarz - autor publikacji wykorzystał archiwalne wypowiedzi prokuratorów, nie weryfikując czy zachowują one swoją aktualność na obecnym etapie śledztwa – podała. Prokuratura Regionalna we Wrocławiu prowadzi postępowania dotyczące znacznej części spraw dotyczących nieprawidłowości podczas reprywatyzacji w stolicy.
REKLAMA
350 postępowań karnych ws. reprywatyzacji
W marcu PK informowała, że w prokuraturach regionu warszawskiego i wrocławskiego toczy się ponad 350 postępowań karnych dotyczących reprywatyzacji. Objętych jest nimi 765 nieruchomości położonych w różnych miejscach w całej Warszawie. W sprawach prowadzonych przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu zarzuty przedstawiono ponad 20 osobom, w tym: adwokatom, radcy prawnemu, funkcjonariuszom publicznym - urzędnikom Urzędu m.st. Warszawy oraz biegłym sądowym.
- Równolegle z postępowaniami karnymi, prokuratura podejmuje czynności poza karne dotyczące warszawskich nieruchomości (...) W ramach dotychczasowych prac sporządzono pozwy o uznanie za nieważne czynności prawnych, do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie wniesiono sprzeciwy od ostatecznych decyzji SKO i prezydenta m.st. Warszawy, a także zgłoszono udział prokuratora w toczących się już postępowaniach administracyjnych i cywilnych. Skierowano także wnioski o ponowne rozpatrzenie spraw oraz skargi do sądów administracyjnych - informowała PK.
W marcu PK informowała, że w ramach dotychczasowych prac m.in. sporządzono pozwy o uznanie za nieważne czynności prawnych w odniesieniu do nieruchomości warszawskich położonych przy ul. Stalowej 25, ul. Opoczyńskiej 4B, a także części nieruchomości wchodzącej uprzednio w skład Folwarku Służewiec oraz ul. Targowej 33 w Warszawie. "W analizowanych sprawach stwierdzono, że zawarte umowy dotyczące zbycia tych nieruchomości są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, wyrażoną w art. 58 par. 2 kodeksu cywilnego, tj. z zasadą uczciwości i przyzwoitości" - przekazywała wówczas prokuratura.
dn
REKLAMA