Nowojorska fundacja szuka młodych naukowców, którym ufunduje wyjazd na amerykańskie uczelnie.
O stypendia mogą starać się Polacy, którzy są już związani z uczelniami z kraju. - Są to stypendia od trzech do dziesięciu miesięcy, oferowane dla osób z Polski, które mają już dorobek naukowy czyli robią doktorat lub wyżej i są aktywnymi naukowcami w Polsce czyli są związani z uczelnią lub ośrodkiem badawczym - mówi prezes Fundacji Kościuszkowskiej Marek Skulimowski.
W czasie ubiegłorocznego naboru stypendia otrzymało 40 polskich naukowców. Spośród wszystkich zgłoszeń, co trzeci kandydat dostał od Fundacji pozytywną odpowiedź. Jak mówi Marek Skulimowski, stypendium otwiera drogę do najlepszych ośrodków badawczych w Stanach Zjednoczonych.
- Niejednokrotnie są to miejsca, gdzie dane badania z danej dziedziny można wykonać tylko tam na świecie. Ktoś może powiedzieć, dlaczego ktoś taki nie skorzysta z internetu, jeśli ma przegrzebać archiwum? Ale zetknięcie się, poznanie Amerykanów, zrozumienie jak Stany Zjednoczone funkcjonują, to jest ważne doświadczenie. Nie można kontaktu bezpośredniego naukowego zastąpić kontaktem wirtualnym - dodaje Skulimowski w rozmowie z Polskim Radiem.
Wnioski o stypendia można składać do końca października. Kandydaci muszą samodzielnie uzyskać zaproszenie od amerykańskiej instytucji naukowej i muszą biegle mówić po angielsku.
Fundacja Kościuszkowska powstała w 1925 roku. Jej celem jest pogłębianie więzi między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Każdego roku na stypendia dla naukowców i artystów fundacja przeznacza około miliona dolarów.
ras