Forum "Prawo dla Rozwoju". Debaty o reformach prawnych, cyfryzacji i cyberprzestępczości
O reformach prawnych, cyfryzacji urzędów i cyberprzestępczości rozmawiali w Krakowie przedstawiciele resortów sprawiedliwości krajów Trójmorza - czyli między innymi z Polski, Chorwacji, Węgier i Rumunii. W ramach forum "Prawo dla Rozwoju" politycy a także prawnicy i naukowcy wymieniają się doświadczeniami i przedstawiają plany na przyszłość.
2018-10-05, 20:33
Posłuchaj
Polski minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro mówił między innymi o zmianach w polskim systemie karnym. Były one - jak mówił - częściowo inspirowane rozwiązaniami brytyjskimi.
Według Zbigniewa Ziobry zmiany doprowadziły do tego, że dziś w Polsce udział więźniów pracujących w czasie wykonywania kary wzrósł z czterdziestu do ponad osiemdziesięciu procent. Jak dodał - To nie tylko proces resocjalizacji tych ludzi, ale też obniżenie kosztów wykonywania przez nich kary, ponieważ pewien procent ich dochodów jest przenoszony na koszty funkcjonowania polskiego systemu więziennego.
Zbigniew Ziobro mówił też, że wzrosła liczba karanych, którzy zamiast iść do więzienia obejmowani są dozorem elektronicznym. Według ministra sprawiedliwości sądy taki rodzaj kary nakładają na ponad tysiąc osób rocznie. Według ministra sprawiedliwości dozór elektroniczny jest dla państwa dziesięciokrotnie tańszy niż pobyt skazanego w więzieniu.
Uczestnicy debat w Krakowie rozmawiają też o cyfryzacji urzędów. Viljar Peep, sekretarz stanu w ministerstwie sprawiedliwości Estonii mówił, że w jego kraju wszyscy obowiązkowo muszą mieć elektroniczny dowód osobisty.
REKLAMA
- Można go użyć, żeby złożyć elektroniczny podpis, korzysta się z niego w sektorze prywatnym, gdy strony podpisują umowę. Z elektronicznego dowodu korzystają też notariusze i sędziowie, a nawet prezydent republiki, gdy podpisuje ustawy parlamentu - mówił Viljar Peep.
Janos Boka, wiceminister sprawiedliwości Węgier przekonywał tymczasem, że największym wyzwaniem, jakie stoi przed władzą ustawodawczą krajów europejskich jest cyberprzestępczość. Jak mówił: - Szybki rozwój technologiczny szkodliwego oprogramowania sprawia, że jest niemalże niemożliwe by nadążać z odpowiednimi zmianami prawnymi. Służby i sądy powinny móc działać na tyle elastycznie, by mogły na bieżąco mądrze opracowywać narzędzia, które pozwolą zwalczać tego rodzaju przestępstwa.
Spotkania i debaty w ramach forum "Prawo dla Rozwoju" potrwają w centrum ICE Kraków do jutra. Wezmą w nich udział członkowie polskiego rządu - między innymi wicepremier Beata Szydło czy marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Gościem specjalnym będzie George Friedman - amerykańska politolog, były doradca dowódców wojskowych w Stanach Zjednoczonych.
dn
REKLAMA
REKLAMA