Dziś wybór wiceprezesa Trybunału UE, który zajmie się ustawą o SN
Dziś poznamy nazwisko wiceprezesa unijnego Trybunału Sprawiedliwości, który rozpatrzy wniosek Komisji Europejskiej dotyczący zawieszenia ustawy o Sądzie Najwyższym. Chodzi o tak zwane środki tymczasowe do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia przez sędziów czy przepisy były zgodne z unijnymi przepisami. Skarga Komisji na Polskę w tej sprawie wpłynęła do Luksemburga w ubiegłym tygodniu.
2018-10-09, 07:38
Decyzję o środkach tymczasowych podejmuje wiceprezes unijnego Trybunału. Do soboty tę funkcję pełnił Włoch Antonio Tizzano, który odszedł na emeryturę. To on między innymi wydawał zakaz wycinki w Puszczy Białowieskiej. Jest wielce prawdopodobne, że zastąpi go Hiszpanka. Rosaria Silva de Lapuerta już zajmowała się reformą polskiego wymiaru sprawiedliwości, kiedy irlandzki sąd pytał o niezawisłość sądów i wstrzymywał ekstradycję Polaka.
Jeśli chodzi o wniosek Komisji, to jak wynika z informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej, Komisja poprosiła o jak najszersze zastosowanie środków tymczasowych. Chce nie tylko zawieszenia przepisów odsyłających część sędziów Sądu Najwyższego na emeryturę, chce również powrotu do stanu sprzed 3 kwietnia. Brukseli chodzi o to, by do Sądu powrócili sędziowie, którzy po wejściu w życie ustawy odeszli. Chce także, by bez obaw mogli orzekać, ci, którzy uważają się za sędziów Sądu Najwyższego, ale powstrzymują się od orzekania do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia co do legalności przeniesienia ich w stan spoczynku.
msze
REKLAMA