Szef MSZ: Polska i Holandia mają wspólne interesy w dziedzinie bezpieczeństwa
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz ocenił podczas XXVIII sesji Konferencji Utrechckiej w Belwederze, że Polska i Holandia mają wspólne interesy w dziedzinie bezpieczeństwa i polityki obronnej.
2018-10-10, 13:56
Posłuchaj
Konferencja Utrechcka to cykliczne spotkania polityków z Holandii i Polski, zainaugurowane w 1999 roku przez ówczesnych szefów dyplomacji obu krajów - Bronisława Geremka i Joziasa van Aartsena.
W swoim przemówieniu otwierającym konferencję, szef polskiej dyplomacji podkreślał, że Holandia czynnie uczestniczy w działaniach NATO.
- Wspólnie wspieramy inicjatywę wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Zostało to potwierdzone przez obecność holenderskich żołnierzy na Litwie i w Rumunii. Polscy żołnierze również stacjonują w Rumunii, są też w Łotwie - powiedział minister.
Jacek Czaputowicz wspominał też o wspólnych zeszłorocznych ćwiczeniach Bison-17 w ośrodku szkolenia poligonowego w Drawsku Pomorskim. Zaznaczał również, że oba kraje są świadome zagrożeń wynikających z operacji hybrydowych.
"Wszystkie kraje członkowskie zobowiązały się przestrzegać wartości unijnych"
W konferencji uczestniczył szef holenderskiej dyplomacji Stef Blok, który nazwał Polskę i Holandię "przyjaciółmi", mającymi "wspólną przeszłość, teraźniejszą i przyszłość".
REKLAMA
- W demokracji chodzi również, a może przede wszystkim, o włączanie mniejszości i tych, którzy myślą inaczej. Innymi słowy - rządy prawa nie mogą stać się rządami przez prawo. Mając z tyłu głowy tę myśl - jestem zaniepokojony coraz większą polaryzacją i podziałami w Europie. Wszystkie kraje członkowskie zobowiązały się przestrzegać wartości unijnych. Te wartości obowiązują nie tylko w dobrych czasach. Musimy je chronić i o nie dbać przede wszystkim w czasach trudnych. A przyjaciele powinni mieć możliwość o takich rzeczach rozmawiać - powiedział Stef Blok.
Holenderski minister przypominał, że początkowo konferencje miały pomóc Polsce w przygotowaniach do członkostwa w Unii Europejskiej. Później spotkania te stały się platformą do omawiania różnych aspektów integracji europejskiej.
- Tematów do rozmów jest więcej niż czasu, nadal możemy się wielu rzeczy od siebie wzajemnie nauczyć. Sukces tych spotkań widać w tym, że Polska wykorzystuje teraz podobny model w relacjach z innymi krajami - z Gruzją, Serbią czy z Byłą Jugosłowiańską Republiką Macedonii - zaznaczył szef holenderskiej dyplomacji.
dcz
REKLAMA
REKLAMA