Przyjęto rezolucję wzywającą Rosję do zwrotu Polsce wraku Tu-154M

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy wezwało Rosję do przekazania Polsce wraku samolotu Tu-154M, który rozbił się pod Smoleńskiem. Parlamentarzyści przegłosowali raport i rezolucję w tej sprawie. 

2018-10-12, 12:14

Przyjęto rezolucję wzywającą Rosję do zwrotu Polsce wraku Tu-154M
Wrak Tu-154, który rozbił się pod Smoleńskiem. Foto: Włodzimierz Pac/Polskie Radio

Posłuchaj

Thorhildur Sunna Aevarsdottir: uporczywa odmowa zwrotu przez władze Rosję wraku i innych dowodów stanowi oczywiste naruszenie prawa (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Raport powstawał ponad cztery lata, w dokumencie znalazły się opinie ekspertów prawa międzynarodowego. Uznali oni, że zgodnie z konwencją chicagowską, wrak TU-154M powinien być Polsce zwrócony. W dokumencie zapisano również, że ma się to odbyć w ścisłej współpracy z polskimi ekspertami, by uniknąć niszczenia potencjalnego materiału dowodowego. Wezwano też Rosję do poszanowania miejsca katastrofy. 

W rezolucji uwzględniono jedną poprawkę niepopieraną przez polskich parlamentarzystów - czyli że zwrotowi wraku mają towarzyszyć mediacje między stronami polską a rosyjską. 

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy zrzesza parlamentarzystów z 47 krajów, nie tylko państw należących do Unii Europejskiej - do Zgromadzenia należą również parlamentarzyści z m.in. Ukrainy, Gruzji i Federacji Rosyjskiej. Rosyjscy deputowani stracili jednak prawo do głosowania w sprawie raportów i rezolucji w 2014 roku, po aneksji Krymu. W odpowiedzi przestali przyjeżdżać do Strasburga. 

Według Polskich europarlamentarzystów wynik dzisiejszego głosowania ma duże znaczenie moralne - Zgromadzenie Parlamentarne to instytucja która działa od 1949 roku, czyli dłużej od Parlamentu Europejskiego. Zgromadzenie nie ma jednak możliwości nałożenia sankcji kary finansowych na kraj, który nie dostosowuje się do zapisów rezolucji. Informacyjna Agencja Radiowa.

REKLAMA

msze

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej