more_horiz
Wiadomości

Czy mleko może powodować osteoporozę?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 15:30
Trudno o produkt, który budziłby większe kontrowersje. Jedni mówią, że czyni wielkim, drudzy obwiniają za osteoporozę.
Niektórzy lekarze, uważają, że konsumpcja mleka i przetworów mlecznych przyczynia się bezpośrednio
Niektórzy lekarze, uważają, że konsumpcja mleka i przetworów mlecznych przyczynia się bezpośrednio Foto: shutterstock.com

Większość z nas zostało wychowanych na diecie mlecznej. O zaletach mleka krowiego i wszystkich produktów mlecznych zapewniali nas nie tylko rodzice i dziadkowie. Wszyscy pamiętamy głośną kampanie społeczną ''pij mleko, będziesz wielki'', wspieraną przez gwiazdy z pierwszych stron gazet.

Dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia, prof. dr hab. med. Mirosław Jarosz, zaleca by codziennie pić co najmniej 2 szklanki mleka. Przekonuje, że mleko i produkty mleczne stanowią podstawę zróżnicowanej diety, a wapń pochodzący z produktów mlecznych, charakteryzuje się bardzo dobrą przyswajalnością.

Znajdziemy jednak sporą grupę ludzi, w tym naukowców i lekarzy, którzy uważają przeciwnie. Według nich, białko zawarte w mleku wypłukuje wapń z organizmu.


Duża grupa naukowców uważa, ze mleko krowie to odpowiedni posiłek jedynie dla małych krów. Duża grupa naukowców uważa, ze mleko krowie to odpowiedni posiłek jedynie dla małych krów.

Postanowiłam porozmawiać o tym problemie z doktorem Eugeniuszem Siwikiem. Zapytałam też mieszkańców Warszawy czy biorą pod uwagę możliwość szkodliwości mleka i czy wyobrażają sobie bez niego życie.

Zostaliśmy wychowani w kulturze mlecznej i nikt z dnia na dzień nie jest w stanie wyeliminować mleka i przetworów mlecznych z diety. Doktor Siwik zaleca, aby na początku wybrać chociaż jeden dzień w tygodniu bez tego produktu, a z czasem, rezygnować z niego coraz częściej.

Zobacz także

Zobacz także