Piotr Gliński: Białystok zasługuje na dynamicznego gospodarza z wyobraźnią
- Białystok zasługuje na dynamicznego, aktywnego, z dużą wyobraźnią gospodarza, który wykorzysta potencjał relacji z rządem, bo dla dobrze funkcjonującego samorządu rząd jest bardzo dobrym partnerem - powiedział w stolicy Podlasia wicepremier Piotr Gliński.
2018-10-17, 18:12
Konferencję prasową z udziałem wicepremiera, kandydata Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Białegostoku Jacka Żalka oraz innymi kandydatami do rady miasta i sejmiku województwa odbyła się w ogrodach Pałacu Branickich.
- Dzisiaj jestem tutaj po to, żeby poprzeć kandydaturę pana posła Jacka Żalka na prezydenta Białegostoku - powiedział dziennikarzom wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.
- Białystok zasługuje na dynamicznego, młodego, aktywnego, z dużą wyobraźnią gospodarza, który także wykorzysta potencjał relacji z rządem, bo dla dobrze funkcjonującego samorządu rząd jest, czy może być, bardzo dobrym partnerem - podkreślił.
Piotr Gliński zwrócił uwagę, że żałuje, iż "nie wszyscy o tym pamiętają". - Dzisiaj się dowiedziałem, że podobno kamień węgielny pod Muzeum Sybiru był położony. Szkoda, że ktoś zapomniał, iż 14 mln zł z budżetu ministerstwa na ten projekt jest już przeznaczonych, a będzie na pewno więcej - wyjaśnił.
REKLAMA
- I że to nasza decyzja o współfinansowaniu tej inicjatywy spowodowała, że jest szansa na to, że to muzeum wreszcie powstanie. Bo przecież plany były od lat - a dotychczas ani gospodarze dotychczasowi Białegostoku, ani poprzedni rząd nie byli nim zainteresowani - mówił.
Gliński przypomniał, że MKiDN w ramach budowy sieci muzeów w Polsce uważało, że "jest oczywiste, że Muzeum Sybiru w Białymstoku powinno powstać". Dodał, że przekonują do tego również badania socjologiczne prowadzone przez jego studentów i asystentów dotyczące wspomnień i relacji mieszkańców Podlasia, związanych z doświadczeniem Sybiru. W jego ocenie, te związki są bardzo mocne.
Wmurowanie aktu erekcyjnego pod trwającą budowę Muzeum Pamięci Sybiru odbyło się w poniedziałek. Rzeczniczka prezydenta Białegostoku Urszula Mirończuk poinformowała w środę PAP, że zaproszenie do ministra zostało skierowane.
Ponadto - jak zaznaczyła - na uroczystość były przygotowane dwie wersje aktu, jedna z miejscem na podpis wicepremiera Glińskiego. Dodała, że przy każdej uroczystości związanej z tym muzeum i w informacjach prasowych miasto podkreśla, że inwestycja jest współfinansowana przez ministerstwo.
REKLAMA
Piotr Gliński na konferencji odniósł się też do pomysłów kulturalnych w Białymstoku, które chce realizować Żalek. To m.in. serial o Białymstoku, festiwal muzyki barokowej oraz festiwal muzyki dla seniorów.
- One są jak najbardziej do zrealizowania i one są potrzebne - uważa Gliński. Mówił, że jeśli o festiwal dla seniorów to świetny pomysł. Dodał, że seniorzy są i chcą być aktywni, dlatego - jak mówił - trzeba im umożliwić w jak największym stopniu tę aktywność.
Za dobry pomysł wicepremier uznał też festiwal muzyki barokowej. Powiedział, że w Polsce są festiwal o podobnym kształcie, ale nie ma "czysto barokowego". W jego ocenie Białystok ma potencjał by taki festiwal organizować. Wymienił m.in. Operę i Filharmonię Podlaską, która może być ogromnym zasobem zarówno ze względu na miejsce jak i artystów.
REKLAMA
Piotr Gliński zapewnił, że takie inicjatywy znajdą wsparcie z ministerstwa. Przypomniał, że ponad 360 projektów z województwa podlaskiego otrzymało wsparcie z resortu kultury w ciągu ostatnich 2,5 roku. "My jesteśmy dalej gotowi, by wspierać kulturę w Białymstoku jak i ofertę, którą ta kultura państwu przedstawia" - dodał.
Jacek Żalek powiedział na konferencji, że jego pomysły kulturalne mają być markami miasta. Zależy mu, aby Białystok miał też inne znaki firmowe, a nie tylko - jak mówił - klub sportowy Jagiellonia Białystok. - Życzę mu wiele sukcesów i mistrza ekstraklasy, ale chcielibyśmy mieć poza markami gospodarczymi(...) też marki kulturalne - powiedział Żalek.
dn
REKLAMA