Prezydent: jednocząca siła przesłania ks. Popiełuszki inspiracją do pracy na rzecz ojczyzny

"Pamięć o jednoczącej sile przesłania duchownego i odwadze, z jaką głosił ideę godności człowieka, będą inspiracją do pracy na rzecz przyszłości naszej ojczyzny" - napisał prezydent Andrzej Duda w przesłaniu do uczestników konferencji poświęconej mszom św. za ojczyznę bł. ks. J. Popiełuszki.

2018-10-18, 14:47

Prezydent: jednocząca siła przesłania ks. Popiełuszki inspiracją do pracy na rzecz ojczyzny
Prezydent Andrzej Duda. Foto: Jakub Szymczuk/Kancelaria Prezydenta RP

Konferencja naukowa "Wiara i patriotyzm. Msze za Ojczyznę bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W 100-lecie odzyskania niepodległości" odbyła się w czwartek na UKSW w Warszawie. 

"Idea solidarności i godności człowieka"

Prezydent, który objął konferencję patronatem narodowym, w przesłaniu do uczestników zawarł wyrazy uznania dla organizatorów - UKSW i IPN - za "cenną inicjatywę przybliżającą publiczną działalność i zasługi bł. ks. Jerzego Popiełuszki dla ojczyzny i Kościoła". "Z przekonaniem, że pamięć o jednoczącej sile przesłania ks. Jerzego i odwadze, z jaką głosił ideę solidarności i godności człowieka, będą inspiracją do pracy na rzecz wspólnego dobra i pomyślnej przyszłości naszej ojczyzny" - zaznaczył prezydent Andrzej Duda. 

Rektor UKSW ks. prof. Stanisław Dziekoński podkreślił, że w stulecie odzyskania niepodległości, na uczelni zorganizowano wiele spotkań, debat, konferencji, ale ta czwartkowa jest szczególna ze względu na osobę bł. ks. Jerzego Popiełuszki. - Na to, co po sobie pozostawił, ze względu na świadectwo zawarte w jego życiu, w jego postawie, ale też udokumentowane w jego kazaniach. Inspirację na rzecz zaangażowania w dobro drugiego człowieka ks. Jerzy czerpał przede wszystkim z wiary w Boga, z Ewangelii. Żył miłością, głosił prawdę - powiedział. 

- Jak msze św. za ojczyznę, którym przewodniczył, jak jego kazania wpływały na postawę ludzi, zwłaszcza młodych. Dla mnie to było najłatwiejsze pytanie, bo stanowię pokolenie, które wówczas było bardzo młode. Pamiętam wielu moich kolegów i koleżanek, którzy pod wpływem przesłania z kazań ks. Popiełuszki zmieniali swoje postawy, programowali swoje życie na przyszłość. Ks. Jerzy jest takim wzorem osobowym w uczelnianym dziele kształtowania młodych ludzi. Jestem przekonany, że dzisiejsze spotkanie pokaże nam ponadczasowość przesłania, które nam pozostawił - mówił rektor. 

Msze w Nowej Hucie

W ocenie metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza to spotkanie jest "wchodzeniem w głąb" tego, co nam zostawił jako przesłanie ks. Popiełuszko. - Zawężamy to do tematu, jakim były msze św. odprawiane na Żoliborzu, by z jednej strony nie poprzestać na powierzchni znajomości osoby, dzieła nauczania ks. Jerzego. Raz tylko miałem okazję współkoncelebrować z nim jako młody ksiądz mszę św. w Nowej Hucie. I miałem okazję się przekonać jak od początku, w zakrystii stał w kącie skupiony, ubrany w zielony ornat. Do dziś to pamiętam. I jak był skupiony podczas mszy św. na tym co jest najważniejsze, na tym teologicznym wymiarze - relacjonował.

Jak zaznaczył, ważne jest, by nie uczynić z mszy św. za ojczyznę „dodatku do spotkań z robotnikami”. „Bo ks. Popiełuszko był człowiekiem głębokiej wiary i refleksji. Każdy, kto widział, jak sprawuje mszę św. i jak mówi kazanie, nie miał żadnych wątpliwości, że dla niego sama Eucharystia była najważniejsza, zawierając wszystkie intencje, które w tamtym czasie trzeba było przedstawiać” – ocenił Nycz.

Prezes IPN dr Jarosław Szarek zaznaczył, że sława mszy św. za ojczyznę miała wymiar ogólnopolski. - Chciano zgromadzić wielki ruch Solidarności wokół krzyża, wokół chrześcijaństwa, wokół modlitwy. Ta wspólnota, która powstawała podczas mszy św. za ojczyznę, to dzieło, które było później kontynuowane w świątyniach w całym kraju. Te msze były niezwykle ważne. W stanie wojennym, kiedy ludziom odebrano nadzieję, przemocą uderzono w Solidarność, były miejscem dla ludzi, którzy pozostali wierni jej idei, mogli się spotkać, być we wspólnocie - powiedział. 

- To dodawało nadziei, odwagi, siły, przede wszystkim to przesłanie ks. Jerzego "zło dobrem zwyciężaj", to również budowało. To co należy podkreślić, to fakt, że takich mszy w całej Polsce było w tym czasie setki, nawet w małych miasteczkach. I to była niezwykła rola Kościoła w tym czasie, który stał się tym miejscem, tą oazą wolności, przystanią dla działaczy Solidarności w całej Polsce - ocenił Szarek. 

"Ks. Jerzy Popiełuszko chyba wtedy zrozumiał tak dokładnie do czego został powołany"

Zdaniem ks. prof. Józefa Naumowicza te msze były bardzo potrzebne, bo wyrastały z potrzeb społecznych, z potrzeb religijnych społeczeństwa. Podczas zeznań w procesie beatyfikacyjnym podkreślano sam charyzmat ks. Popiełuszki, który nadawał tym mszom odpowiednią atmosferę religijną. Ale też miał charyzmat mobilizowania ludzi do wiary, nadziei i miłości. Na mszach była atmosfera pokoju i modlitwy. Podkreślano też religijny charakter wygłaszanych kazań – mówił.

Według senatora, historyka prof. Jana Żaryna msze za ojczyznę odprawiane przez ks. Jerzego w latach 1982-84 były odpowiedzią na "niesamowite, ważne i takie przejmujące zapotrzebowanie ludzi Solidarności".

- Ludzie Solidarności, robotnicy Nowej Huty, ale także wiele innych środowisk, które były bliskie ks. Jerzemu zostały dotknięte stanem wojennym, które to dotknięcie miało zakończyć ich dotychczasowo funkcjonujące marzenia o wolnej, bardziej demokratycznej, bardziej praworządnej, bardziej ludzkiej ówczesnej Polsce komunistycznej - zaakcentował.

- I to zapotrzebowanie polegało z jednej strony na tym, żeby wyrwać ludzi Solidarności z pokusy nienawiści, która mogła się stać prostą i pozornie leczącą odpowiedzią na tę niesprawiedliwość 13 grudnia. A z drugiej strony wznieść tych ludzi na poziom tej nauki, która płynie z Chrystusa, z Ewangelii, w której mogą odnaleźć także horyzont, za którym będzie ta Polska wolna i niepodległa. I ks. Jerzy Popiełuszko chyba wtedy zrozumiał tak dokładnie do czego został powołany - do tego, żeby nieść ideę niepodległej Polski, ponieważ takie jest polskie kapłaństwo, aż do męczeństwa - dodał Żaryn.  

REKLAMA

dcz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej