Jacek Czaputowicz: potrzebna nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz przyznał w poniedziałek, że konieczna będzie nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym. Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych odniósł się podczas rozmowy z polskimi dziennikarzami w Brukseli do wstępnej decyzji unijnego Trybunału Sprawiedliwości.

2018-10-22, 15:46

Jacek Czaputowicz: potrzebna nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Foto: Shutterstock/Gints Ivuskans

Posłuchaj

Jacek Czaputowicz o możliwości nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazała w piątek wstrzymanie nominacji sędziów Sądu Najwyższego, a odesłanych w stan spoczynku nakazała przywrócić do pracy na warunkach, które obowiązywały przed wejściem w życie przepisów o Sądzie Najwyższym. Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz powiedział, że będzie potrzebna ustawa, żeby wprowadzić w życie te postanowienia.

- Myślę, że jest to możliwe, bowiem stanowiska opróżnione przez sędziów, którzy przeszli w stan spoczynku, nie są zajęte. Trzeba wprowadzić taką ustawę taką, żeby umożliwić powrót osobom, które są w stanie spoczynku. Pewnie na takich samych warunkach, jakie były przedtem. Ci, którzy przeszli w stan spoczynku, nie są sędziami, ale jeżeli Trybunał uważa, że powinni wrócić, to wydaje mi się, że wykonanie tego postanowienia wymagałoby takiej ustawy, która umożliwi im powrót i być może orzekanie, bo też jest taki postulat - powiedział szef polskiej dyplomacji.

Postanowienie wiceprezes Trybunału o zawieszeniu ustawy o Sądzie Najwyższym to na razie wstępna decyzja. Teraz, zgodnie z procedurami, zostanie zorganizowana rozprawa w Luksemburgu, podczas której Polska i Komisja Europejska przedstawią swoje racje. Na jej podstawie unijny Trybunał Sprawiedliwości podejmie ostateczną decyzję w sprawie środków tymczasowych, od której nie będzie odwołania.

Orzeczenie o tych środkach nie przesądza o ostatecznym wyroku dotyczącym skargi Komisji na Polskę o naruszenie unijnego prawa.

REKLAMA

bb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej