Paweł Kukiz: zajmiemy się sprawą spotkania Skuteckiego z Asadem

Absolutnie odcinam się od spotkania posła Kukiz'15 Pawła Skuteckiego z prezydentem Syrii Baszarem el-Asadem; na wtorkowym posiedzeniu klubu zajmiemy się sprawą tego spotkania - powiedział lider ruchu Paweł Kukiz.

2018-11-02, 15:21

Paweł Kukiz: zajmiemy się sprawą spotkania Skuteckiego z Asadem
Paweł Kukiz, lider Kukiz'15. Foto: PAP/Tytus Żmijewski

W czwartek poseł Kukiz'15 Paweł Skutecki spotkał się w Syrii z prezydentem tego kraju Baszarem el-Asadem. - Byłem w Libanie, gdzie spotkałem się m.in. z prezydentem Michelem Aounem, a w Syrii miałem umówione spotkanie z wielkim muftim i patriarchą chrześcijańskim, a że było miło, to poszło dalej - relacjonował Skutecki. Pytany, czy nie planował podczas swojej wizyty spotkania z el-Asadem, odpowiedział: - Nie. Byłem umówiony z posłami i z opcji rządowej, i z opozycji. Rozmowy tak się potoczyły, że otrzymaliśmy zaproszenie od prezydenta, więc żal było nie skorzystać -.

Skutecki przyznał, że spotkanie z Asadem trwało około godziny i dotyczyło m.in. współpracy ws. powrotu syryjskich uchodźców, pomocy na miejscu czy sankcji międzynarodowych nałożonych na Syrię.

- Dostaliśmy dużo informacji na temat potencjału gospodarczego Syrii, ich miast przemysłowych wolnych od obciążeń biurokratycznych i fiskalnych. Trzeba czekać na moment, aż sankcje się skończą i wejść wreszcie z odbudową jakiegoś państwa jako pierwsi, a nie ostatni - powiedział poseł.

Paweł Kukiz w rozmowie z podkreślił, że Skutecki przed wyjazdem poinformował go tylko, że leci do Libanu na prywatnym paszporcie za własne pieniądze, na co on wyraził zgodę. - Pojęcia nie miałem o tym, że spotka się z Asadem - powiedział. Dodał, że absolutnie odcina się od tego spotkania. - Niedopuszczalne jest też to, żeby jakikolwiek poseł z jakiejkolwiek opcji politycznej prowadził swoją politykę zagraniczną - dodał.

REKLAMA

- Wielokrotnie, również w obecności posłów, mówiłem, że wszystkie wyjazdy w rejony kontrowersyjne, o swojej specyfice, powinny być zgłaszane do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - mówił. Jak dodał, temat wizyty Skuteckiego w Syrii zostanie poruszony podczas posiedzenia klubu Kukiz'15, które odbędzie się 6 listopada we wtorek.

Jak wynika ze strony internetowej Sejmu, Skutecki jest członkiem powstałego 24 października tego roku parlamentarnego zespołu na rzecz współpracy polsko-syryjskiej. Oprócz niego trzyosobowy zespół tworzą byli posłowie Kukiz'15: Robert Winnicki i Piotr Liroy-Marzec. Według informacji na stronie internetowej Sejmu nie odbyło się jeszcze żadne spotkanie tego zespołu. Skutecki jest również członkiem parlamentarnego zespołu ds. dialogu międzykulturowego i międzyreligijnego.

Skutecki o swojej wizycie w Syrii napisał na Facebooku m.in.: "Polacy zbierają pieniądze na pomoc dla Syryjczyków, rząd zapowiada budowę stu mieszkań żeby uchodźcy mieli dokąd wracać, firmy z błyskiem w oku czekają na sygnał do odbudowy kraju, ale... nikt - oprócz ministra Papierza - się nie ruszył, żeby zobaczyć jak sytuacja wygląda na miejscu. My pojechaliśmy. Spotkaliśmy się ze wszystkimi".

- Przyjechaliśmy do Damaszku żeby na własne oczy zobaczyć bezpieczne, normalnie funkcjonujące, tętniące życiem miasto. Drugi cel był dla mnie, jako przewodniczącego zespołu ds. dialogu międzykulturowego i międzyreligijnego równie ważny: musiałem się przekonać, jak traktowane są mniejszości religijne. Zobaczyłem sąsiadujący od czterystu lat z meczetem kościół i muzułmanów z dumą pokazujących ulicę, którą spacerował Jan Paweł II - dodał poseł Kukiz'15.

REKLAMA

Szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna zapytany w piątek przez dziennikarzy, czy jako przewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych wiedział o tych rozmowach, odparł: "absolutnie nie". - Nie wiedziałem i jeśli pytano by o rekomendację, to absolutnie udzielałbym negatywnej - oświadczył lider Platformy.

Pod koniec sierpnia MSZ poinformowało, że ówczesny wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Papierz w dniach 27-29 sierpnia złożył wizytę w Libanie i Syrii, której głównymi tematami były "relacje dwustronne, sytuacja w rejonie Bliskiego Wschodu, w tym w Libanie i w Syrii, a także możliwości zapewnienia pomocy uchodźcom syryjskim w ramach ustaleń z wcześniejszych wizyt w Libanie premiera Mateusza Morawieckiego oraz sekretarz stanu w KPRM ds. pomocy humanitarnej Beaty Kempy".

MSZ podało, że "rozmowy wiceministra Papierza z ministrem spraw zagranicznych Libanu Gebranem Bassilem oraz wiceministrem spraw zagranicznych Syrii dr. Faisalem Al-Moukdadem miały także na celu omówienie perspektyw rozwiązania konfliktu syryjskiego oraz ustalenie warunków dla wznowienia w przyszłości polskiej obecności dyplomatycznej w Damaszku. Aktywność polskiej dyplomacji w obszarze poszukiwania politycznego rozwiązania konfliktu syryjskiego wpisuje się także w działania związane z członkostwem Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ".

Syryjska wojna domowa trwa od 2011 roku. Stała się złożonym konfliktem z udziałem mocarstw i grup dżihadystycznych. Jak podawano pod koniec września, syryjskie siły rządowe, wspierane przez Rosję i Iran, odbiły z rąk rebeliantów sprzeciwiających się reżimowi Asada (wspieranych przez Turcję), większość terytorium, które opanowali oni od 2011 roku. Jak się ocenia w wyniku tego konfliktu życie straciło ponad 400 tysięcy ludzi, a kilka milionów musiało uciekać ze swoich domów. Reuters pisał niedawno, że 5,6 mln ludzi opuściło Syrię, a ok. 6,6 mln to przymusowi przesiedleńcy wewnątrz kraju.

REKLAMA

To nie pierwsze międzynarodowe spotkanie Skuteckiego, które odbiło się szerokim echem w mediach. W marcu br. poseł Kukiz'15 spotkał się z deputowanym libańskiego Zgromadzenia Narodowego, członkiem władz Hezbollahu i przewodniczącym klubu parlamentarnego tej partii Mohammadem Raadem. 

pkur

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej