USA: Mike Pompeo spotka się z bliskim współpracownikiem Kim Dzong Una
Sekretarz stanu USA Mike Pompeo powiedział w niedzielę w wywiadzie dla telewizji Fox News, że w nadchodzącym tygodniu spotka się w Nowym Jorku z najbliższym współpracownikiem przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una - Kim Jong Czolem.
2018-11-04, 19:29
Mike Pompeo powiedział też, że nie jest zaniepokojony najnowszymi groźbami Pjongjangu, który ostrzegł, że "poważnie" myśli o powrocie do strategii rozwoju broni nuklearnej. W piątek minister spraw zagranicznych Korei Północnej Ri Jong Ho powiedział, że jego kraj może wrócić do polityki "równoczesnego rozwoju" arsenału nuklearnego i gospodarki.
Amerykański sekretarz stanu powiedział, że spotkał się już z takimi groźbami podczas negocjacji, więc teraz nie jest nimi zaniepokojony. - Wiemy, z kim negocjujemy - dodał i podkreślił, że Waszyngton nie złagodzi żadnych sankcji nałożonych na Pjongjang, "dopóki nie zrealizuje ostatecznego celu", czyli denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.
AFP przypomina, że Kim Jong Czol jest najbliższym współpracownikiem Kim Dzong Una; to on w czerwcu przekazał pierwszy list północnokoreańskiego przywódcy do prezydenta USA Donalda Trumpa. Mike Pompeo nie podał dokładnej daty spotkania, powiedział jedynie, że będzie to "w środku tygodnia", i dodał, że będzie to "dobra okazja, by kontynuować dyskusję na temat denuklearyzacji".
Rozmowy o denuklearyzacji
Polityk mówił ostatnio, że obie strony są "dość blisko" porozumienia w sprawie szczegółów drugiego szczytu, który Kim zaproponował we wrześniowym liście do prezydenta Donalda Trumpa.
REKLAMA
Negocjacje na temat likwidacji arsenału nuklearnego Korei Płn. rozpoczęły się po 12 czerwca, gdy w Singapurze odbyło się historyczne spotkanie przywódców USA i Korei Północnej.
Kim Dzong Un zobowiązał się wówczas do starań o całkowitą denuklearyzację, a prezydent USA do udzielenia Pjongjangowi gwarancji bezpieczeństwa. W dokumencie nie sprecyzowano jednak, o jakie gwarancje chodzi, ani nie podano konkretnego harmonogramu likwidacji północnokoreańskiego arsenału jądrowego.
Korea Północna, która od lat pracuje nad rozwojem broni nuklearnej i balistycznej, w 2017 roku przeprowadziła szóstą i zarazem największą dotąd próbę ładunku nuklearnego oraz kilka prób rakiet balistycznych.
Po wystrzeleniu międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM) pod koniec listopada 2017 roku reżim ogłosił, że jest w stanie dokonać ataku atomowego na całe kontynentalne terytorium Stanów Zjednoczonych.
REKLAMA
msze
REKLAMA