Prezes Polskiego Radia: historia naszej instytucji sekunduje niepodległości Polski

- Historia Polskiego Radia sekunduje niepodległości Polski i współtworzy tożsamość narodową Polaków - mówił prezes publicznego nadawcy Andrzej Rogoyski. Na Zamku Królewskim w Warszawie wziął on udział w wernisażu wystawy "Znaki wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej". 

2018-11-09, 19:45

Prezes Polskiego Radia: historia naszej instytucji sekunduje niepodległości Polski

Posłuchaj

Prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski: radiofonia polska ma podnosić kulturę narodową (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreślił, metody, za pomocą których Polskie Radio realizowało swoją misję jeszcze dziś wzbudzają zachwyt. - Najpotężniejsze w skali Europy i świata nadajniki, transatlantyckie transmisje koncertów, imponujące środki powoływane po to, by przekazać słuchaczom drogocenny rytm polskiego serca. Kompozytorzy zapisywali go na partyturach jako - nadzieję, możliwość i prawdopodobieństwo, metody wykonawcze, w których muzyka przeczuwała przyszłe losy oraz kształty Rzeczypospolitej - mówił Andrzej Rogoyski. 

Jak zaznaczał, tę muzykę przechowywaną w archiwach i rekonstruowaną w studiach Polskie Radio zebrało na specjalnej kompilacji. Na pięciopłytowym albumie znalazło się 60 najpiękniejszych i najbardziej popularnych pieśni polskich powstań narodowych. Prezes Polskiego Radia zwrócił uwagę na ostatnią płytę, zatytułowaną "Mazurek Dąbrowskiego w historycznych nagraniach Polskiego Radia". 

- Przygotowany przez Archiwum Polskiego Radia krążek, zawierający 33 wersje Mazurka Dąbrowskiego, wśród których znaleźć można pieczołowicie odrestaurowane nagrania z początków XX wieku, pierwotnie zarejestrowany na zapomnianym już nośniku - wałku Edisona - wzmacnia i puentuje ten wyjątkowy zbiór nagrań - powiedział Andrzej Rogoyski.

Na wystawie "Znaki Wolności..." od jutra do końca marca przyszłego roku będzie można nie tylko zobaczyć dzieła najbardziej znanych polskich twórców, ale też posłuchać unikatowych nagrań pochodzących z Archiwum Polskiego Radia. Ekspozycja na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości ma pozwolić zwiedzającym dotknąć sedna najważniejszych wydarzeń historycznych, począwszy od Legionów Polskich, a kończąc na politycznym przełomie 1989 roku.
Polskie Radio jest patronem medialnym i partnerem wystawy. 

REKLAMA

koz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej