Zagranica świętuje 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę
O stuleciu odzyskania niepodległości przez Polskę pamiętają m.in. takie państwa jak Rosja, Ukraina, Francja czy Włochy.
2018-11-10, 21:54
Posłuchaj
Rosyjska Polonia od kilku miesięcy przygotowuje się do świętowania 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Członkowie organizacji zrzeszonych w Kongresie Polaków w Rosji organizują koncerty pieśni patriotycznych, konferencje historyczne i wystawy poświęcone walce ich przodków o niepodległość.
Polonusi składają również kwiaty w różnych częściach Federacji Rosyjskiej na grobach zesłańców carskich, polskich oficerów zamordowanych przez NKWD i więźniów stalinowskich łagrów.
W trakcie konferencji naukowych przypominani są Polacy, którzy w dawnym Imperium Carskim dbali, aby na wygnaniu nie zapomniano o historii Polski, języku i polskich tradycjach. - W niedzielę w Moskwie zostanie odprawiona msza święta w intencji niepodległej ojczyzny - przypomina polonijny historyk Piotr Romanow.
REKLAMA
100-lecie niepodległości świętują na Ukrainie i Białorusi
Również na Ukrainie i Białorusi podjęto wiele inicjatyw związanych ze 100-leciem niepodległości. W ukraińskiej stolicy kilkaset osób z biało - czerwonych lampionów utworzyło zarys polskiego godła. Orzeł powstał na dziedzińcu kijowskiej fortecy - w miejscu, gdzie carskie władze w XIX wieku więziły kilkuset powstańców styczniowych.
Natomiast Polacy mieszkający na Białorusi od kilku tygodni w Grodnie, Brześciu, Mińsku i innych miejscowościach nasi rodacy porządkowali cmentarze, uczestniczyli w okolicznościowych spotkaniach i prezentacjach.
Grodzieński oddział Związku Polaków na Białorusi porządkował teren miejscowego cmentarza farnego. Przy okazji udało się odkryć na nowo groby będące świadectwem polskiego patriotyzmu na tych ziemiach.
REKLAMA
"Rozpoczyna się symboliczny, nowy etap"
Uroczystości z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę odbyły się też we Francji. Uczestniczył w nich szef MSZ Jacek Czaputowicz. - Rozpoczyna się symbolicznie nowy etap w historii naszego kraju, który wkracza w drugie stulecie po odzyskaniu wolności - mówił minister.
Czaputowicz zauważył również, że jest to doskonała okazja, by przypomnieć drogę, jaką przebyli Polacy, by móc cieszyć się wolnym i silnym państwem. - Wraz z klęską zaborców i zakończeniem I wojny światowej ziściło się marzenie o wolności. Po ponad 120 latach zaborów Polacy z wielkim entuzjazmem przystąpili do tworzenia struktur nowoczesnego państwa polskiego, które odrodziła się jako Rzeczpospolita wielu narodów – zaznaczył.
Jak podkreślił, było to burzliwe stulecie. - Druga wojna światowa, okres narzuconego ustroju komunistycznego, wreszcie rok 1989, odzyskanie suwerenności i powrót do świata zachodniego, którego symbolem stało się członkostwo w NATO i Unii Europejskiej – mówił Czaputowicz.
- Bądźmy dumni z naszej wspaniałej ojczyzny. Dzisiaj rozpoczyna się symbolicznie nowy etap w historii naszego kraju. Wkraczamy w drugie stulecie po odzyskaniu wolności – podsumował.
REKLAMA
Złożono wieńce i kwiaty przy pomniku Piłsudskiego w Rzymie
We Włoszech przedstawiciele polskiej dyplomacji i Polonii złożyli w sobotę wieńce i kwiaty przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego. W uroczystości uczestniczył ambasador RP we Włoszech Konrad Głębocki wraz z delegacją polskiej ambasady w Rzymie.
Popiersie marszałka stoi przy jednej z głównych ulic rzymskiej dzielnicy Parioli, viale Maresciallo Pilsudski. Ulica ta została tak nazwana wraz z odsłonięciem pomnika ojca polskiej niepodległości w 1937 roku. Pomnik wykonał jeden z najbardziej znanych rzeźbiarzy okresu dwudziestolecia Henryk Kuna. Na pomniku widnieje napis po włosku, który w tłumaczeniu brzmi: "Temu, który przywrócił Polsce jej miejsce w świecie".
Inicjatorem upamiętnienia Piłsudskiego w Rzymie był jego wieloletni adiutant i przyjaciel generał Bolesław Wieniawa-Długoszowski, który w latach 1938-40 był ambasadorem Polski we Włoszech.
Popiersie zostało odsłonięte 19 grudnia 1937 roku, a w ceremonii uczestniczył ówczesny burmistrz Wiecznego Miasta Piero Colonna. Obecna była wtedy również delegacja wojskowa z Warszawy z generałem Wieniawą-Długoszowskim na czele.
kad
REKLAMA