Rejs Niepodległości. Dar Młodzieży zacumował w Osace
Dar Młodzieży płynący w Rejsie Niepodległości dookoła świata zacumował w Osace. To trzecia wizyta fregaty w tym japońskim porcie. Załoga będzie tam świętować setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
2018-11-11, 15:15
Załogę w Osace powita wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Anna Moskwa, Jacek Izydorczyk - ambasador RP w Japonii oraz posłanka PiS Dorota Arciszewska-Mielewczyk.
- Przygotowano uroczysty ceremoniał - mówi kapitan żeglugi wielkiej, prorektor do spraw morskich gdyńskiej uczelni profesor Henryk Śniegocki. W planie uroczystości jest podniesienie Gali Banderowej - prawdopodobnie wielkiej - oraz odśpiewanie Hymnu Narodowego przez całą załogę żaglowca i zgromadzonych.
Później przewidziano program kulturalny - przede wszystkim dla załogi. - Jest taka wola, aby załogę w tym miejscu, w Osace uhonorować, bo do tej pory miała dużo pracy i krótkie - z reguły dwudniowe - postoje w portach - tłumaczył profesor Henryk Śniegocki.
Po południu na pokładzie Daru Młodzieży zostanie odprawiona uroczysta msza święta dla gości i uczestników rejsu.
REKLAMA
W Osace odbędzie się także kolejna, już szósta zmiana załogi Daru Młodzieży, którym płynęło dotychczas 757 młodych ludzi, promujących Polskę za granicą. Dar Młodzieży opuści port w Osace 15 listopada.
Od 20 maja żaglowiec odwiedził 14 portów, między innymi w Tallinie, Kopenhadze, Szczecinie, Bordeaux, Dakarze, Kapsztadzie i Singapurze. Cumował w 13 państwach i dwukrotnie przepłynął równik.
Do Gdyni Dar Młodzieży wróci w marcu przyszłego roku.
dn
REKLAMA
REKLAMA