Wiceminister o wystąpieniu eurodeputowanej ws. Jugendamtów: sprzeczne ze stanowiskiem rządu

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik w wydanym oświadczeniu stwierdza, że czwartkowe wystąpienie eurodeputowanej Platformy Obywatelskiej, Julii Pitery, w Parlamencie Europejskim w dyskusji na temat Jugendamtów, "było sprzeczne ze stanowiskiem polskiego rządu, który dobro polskich dzieci traktuje jako cel priorytetowy". 

2018-11-16, 21:06

Wiceminister o wystąpieniu eurodeputowanej ws. Jugendamtów: sprzeczne ze stanowiskiem rządu
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/Africa Studio

"Działania takie (...) szkodzą polskim dzieciom, ponieważ będą wykorzystane jako argument w toczących się w Niemczech postępowaniach. Niweczą też wysiłek całego kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości, które ma na celu dobro polskich dzieci. Działania te przynosiły zresztą pozytywny skutek, bo nawet wśród naukowców i polityków niemieckich coraz powszechniejsza stawała się krytyka działań Jugendamtu" - napisał w oświadczeniu wiceminister.

"Petycje jednostronne i oparte na emocjach"

W  Parlamencie Europejskim przeprowadzono w czwartek dyskusję na temat Jugendamtów, czyli niemieckich urzędów odpowiedzialnych za pomoc socjalną dzieciom i młodzieży. Do jednej z parlamentarnych komisji wpłynęły petycje, w których mieszkańcy państw Unii zarzucają niemieckim urzędnikom, że w sporach dotyczących rodzin wielonarodowych dyskryminowani są rodzice niebędący niemieckiego pochodzenia.

Eurodeputowana Julia Pitera powiedziała, że petycje w sprawie Jugendamtów były jednostronne i oparte na emocjach. Zwróciła uwagę, że wszystkie skargi złożone do Trybunału Sprawiedliwości zostały uznane za "niedopuszczalne". - Temat ten staje się, podobnie jak histeria antyszczepionkowa, narzędziem w walce politycznej - mówiła eurodeputowana.

Wiceminister zwrócił się do szefa PO

Wiceminister Michał Wójcik przypomniał w swoim oświadczeniu, że "do polskiej opinii publicznej docierały liczne przykłady skandalicznych działań urzędników Jugendamtu wobec Polaków, z brutalnym i bezpodstawnym odbieraniem polskich dzieci włącznie".

REKLAMA

Wiceminister Wójcik zwrócił się do przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetyny, aby odpowiedział na pytanie, czy stanowisko Julii Pitery było opinią całej Platformy. "Jeśli nie podziela Pan tych skandalicznych słów, to apeluję do Pana o publiczne wyrażenie dezaprobaty dla działań Julii Pitery, które bardzo szkodzą sprawie polskich rodzin i dzieciom pokrzywdzonym przez Jugendamt" - oświadczył Michał Wójcik.

Będzie rezolucja?

W jednej z parlamentarnych komisji powstał wstępny projekt rezolucji, która wzywa Komisję Europejską do przeprowadzenia kontroli procedur i praktyk stosowanych w niemieckim systemie prawa rodzinnego. Proponowane jest również zorganizowanie większej liczby szkoleń i wymian międzynarodowych dla pracowników socjalnych. We wstępnym dokumencie znalazło się też wezwanie do Rady Europejskiej, by usprawniono współpracę sądową i administracyjną między organami niemieckimi a tymi z innych krajów.

Głosowanie nad rezolucją odbędzie się na kolejnej sesji Parlamentu Europejskiego.

bb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej