Poznaj 4 jesienne dolegliwości oznaczające niedobór witamin i dowiedz się, jak je uzupełnić
W okresie jesienno-zimowym jesteśmy bardziej narażeni na niedobory witamin i mikroelementów. Główną przyczyną jest dieta uboższa w owoce i warzywa oraz mniejsza ekspozycja na promienie słoneczne. Sprawdź, czy masz objawy braku witamin i z naszą pomocą je uzupełnij.
2018-11-23, 11:22
1. Zajady – niedobór witaminy B2
Każdy nas chociaż raz w życiu słyszał "babciną historię" o tym, że zajady biorą się z całowania na wietrze albo od oblizywania ust. W rzeczywistości, zajady to inaczej stany zapalne kącików ust, które powstają na skutek infekcji grzybiczej lub bakteryjnej, po wyjaławiającej organizm antybiotykoterapii lub na skutek niedoboru witaminy B2 i żelaza.
Dobrym źródłem witaminy B2 są jaja, czerwone mięso, wątróbka, ryby, a także ziemniaki i suche nasiona strączkowe (np. fasola). Aby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na witaminę B2 wystarczy zjeść dwa jajka kurze lub 150 g wołowiny.
2.Przesuszona skóra, wypryski - niedobór witaminy A
Przesuszona, szorstka skóra na łokciach i kolanach lub tajemnicze krostki na twarzy mogą oznaczać, że naszemu organizmowi brakuje witaminy A.
Niedobór może wynikać ze stosowania diety ubogiej w jej źródła. Produktami roślinnymi, które mają dużą zawartość witaminy A są marchew, pomidor, papryka, jarmuż i szpinak; zwierzęcymi natomiast: masło, wątróbka i jaja kurze. Przykładowo, 100 procent zapotrzebowania zapewnia jeden batat lub dwie czerwone papryki.
REKLAMA
3. Siniaki, osłabienie - niedobór witaminy C
Za jesienne skłonności do przeziębienia oraz odczuwanie obniżonego nastroju może być odpowiedzialny niedobór witaminy C. Dla niektórych osób, informacją o deficycie witaminy C w organizmie będą pojawiające się siniaki i drobne krwiaki.
Bardzo dużo witaminy C w swoim składzie ma papryka, pietruszka, jarmuż i wszystkie cytrusy. Zjedzenie 100 gram papryki żółtej zaspokaja ponad 300 procent dziennego zapotrzebowania na witaminę C.
4. Drżenie mięśni - niedobór witaminy D
Objawy takie jak drgania powiek, mięśni nóg i rąk, skurcze stóp, łydek, napięcie mięśni karku oraz bóle mięśniowe (nasilające się zawłaszcza nocą) mogą oznaczać niedostatek witaminy D. Witamina słońca wytwarzana jest na skutek kontaktu skóry z promieniami słonecznymi. W naszej strefie geograficznej może być produkowana jedynie od kwietnia od września, dlatego już na przełomie października w naszym organizmie mogą kończyć się jej zapasy.
Ciężko zaspokoić dzienne zapotrzebowanie organizmu na witaminę D dietą, należałoby codziennie jeść około 100 g tłustych ryb np. śledzia czy węgorza. Taki jadłospis może być uciążliwy, dlatego warto rozważyć suplementację tabletkami.
REKLAMA
Barbara Szczypiór
REKLAMA